BRATISLAVA – Trestný zákon bude obsahovať nový princíp „trikrát a dosť“. Rozhodli o tom včera poslanci.
Sudcovia budú môcť pri treťom násilnom trestnom čine rozhodnúť o uložení trestu odňatia slobody na 25 rokov alebo na doživotie. V ojedinelých prípadoch bude možné aj pri treťom násilnom delikte uložiť trest nižší než 25 rokov, nie však menší ako 20 rokov.
Ak prezident podpíše dnes schválenú novelu Trestného zákona, do platnosti vstúpi 1. septembra.
Sudcovia nebudú musieť na základe schváleného pozmeňujúceho návrhu vziať do úvahy odsúdenie uložené pred 1. septembrom 2003, ak bolo na základe zásady trikrát a dosť neprimerane prísne.
Poslanci však sprísnili pôvodný návrh týkajúci sa podmienečného prepustenia pre páchateľov odsúdených na základe zásady trikrát a dosť. Osoba, ktorá bude takto odsúdená na výnimočný trest, nebude môcť byť podmienečne prepustená.
Do Trestného zákona sa dostala aj nová definícia klonovania ľudských bytostí, ktoré sa novelou zakazuje. Schválená definícia umožní niektoré formy génových manipulácií technikou klonovania pri tkanivách a orgánoch na liečebné účely. Za porušenie tohto paragrafu bude pritom hroziť trest
odňatia slobody na tri až osem rokov, alebo zákaz činnosti či peňažný trest.
Novela zavádza aj tzv. asperačnú zásadu, keď pri spáchaní niekoľkých trestných činov bude môcť sudca zvýšiť hornú hranicu trestnej sadzby najťažšieho trestného činu o jednu polovicu.
Viacerí advokáti a sudcovia tvrdili, že zásada trikrát a dosť nepatrí do nášho právneho systému. V rozprave šéf Smeru Robert Fico tvrdil, že prijatím novely by sa zaviedli „drakonické tresty“. Proti bol aj šéf HZDS Vladimír Mečiar. (sita, sp)
Parlament sprísnil podmienky odpočúvania
BRATISLAVA – Parlament schválil nový zákon o odpočúvaní. Ten ruší možnosť odpočúvať 24 hodín bez súhlasu sudcu. Polícia vo výnimočných prípadoch môže nasadiť odpočúvanie okamžite s tým, že do jednej hodiny musí požiadať sudcu o súhlas ústne, do 6 hodín písomne a do 12 hodín ho sudca musí udeliť. Ak ho neudelí, bude musieť s odpočúvaním prestať a odpočúvanie zničiť. To sa ešte nikdy nestalo.
Sudca bude udeľovať súhlas už nie na konkrétne číslo, ale na osobu a druh odpočúvania. Je to napríklad aj preto, že niekedy vlastní jeden človek viac mobilov.
Parlamentný výbor bude stav odpočúvania kontrolovať dvakrát do roka a bude o tom informovať aj parlament.
Takisto sa bude viesť digitálna evidencia odpočúvaných čísiel, ktoré sa nebudú dať spätne vymazať. Všetci pracovníci, ktorí budú na odpočúvaní pracovať, budú musieť prejsť previerkami na detektore lži.
Zákon by mal platiť od prvého júla, do 15 dní by ho mal podpísať prezident. Za zákon hlasovalo 112 zo 117 prítomných poslancov.
(sita, tasr, mož)