SME

Interrupcie: s ANO hlasovala aj opozícia

BRATISLAVA – V parlamente sa búrlivo debatovalo o interrupciách a koaličných pravidlách. Koaličnej ANO sa podarilo s pomocou opozície a proti odporu KDH presadiť do druhého čítania novelu zákona, či presnejšie vymedzuje podmienky na umelé prerušen

Za a proti: Hnutie za život pravidelne protestuje proti interrupciám a ženské hnutie Urobme TO! a Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu proti návrhu skupiny poslancov na vyslovenie nesúladu zákona o umelom prerušení tehotenstva s ústavou. FOTO – ARCHÍV TASR

BRATISLAVA – V parlamente sa búrlivo debatovalo o interrupciách a koaličných pravidlách. Koaličnej ANO sa podarilo s pomocou opozície a proti odporu KDH presadiť do druhého čítania novelu zákona, či presnejšie vymedzuje podmienky na umelé prerušenie tehotenstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Súčasný právny stav je taký, že žene sa môže umelo prerušiť tehotenstvo, ak nepresahuje 12 týždňov. Vyhláška ministerstva zdravotníctva umožňovala prerušiť tehotenstvo z genetických dôvodov do 24 týždňov. Zákon však nesplnomocnil ministerstvo, aby dovolilo interrupcie aj po 12. týždni.

Návrhom ANO sa tento nesúlad odstraňuje a umožňuje interrupcie z genetických dôvodov medzi 13. a 24. týždňom tehotenstva. Existenciu genetických dôvodov na prerušenie tehotenstva v tomto období musí potvrdiť odborná komisia.

Ak by však Ústavný súd vyhlásil neústavnosť vyhlášky ministerstva, sú obavy, že by sa nemohli vykonávať interrupcie z genetických dôvodov. V prípade, že by bol v rozpore s ústavou aj zákon, interrupcie by vôbec neboli možné.

S ANO hlasovala aj väčšina opozície, KDH bolo proti, ďalší koaliční poslanci hlasovali rôzne.

SkryťVypnúť reklamu

Poslankyňa Petra Masácová (SDKÚ) odmietla povedať priamo, či je za, alebo proti interrupciám, lebo ide „o komplexnú záležitosť, ktorá má toľko rôznych rovín, že to treba dobre predebatovať a potom sa rozhodnúť“.

Poslanec a gynekológ Miroslav Chovanec (Smer) povedal, že rozhodnutie parlamentu je „dobré pre občana“. Myslí si, že žena a rodina majú mať právo rozhodnúť sa.

Viliam Soboňa (HZDS) tvrdí, že problém interrupcií nevyrieši ani najlepší odborník v oblasti zdravotníctva a etiky. Jeho stranícky kolega Milan Urbáni bol proti návrhu ANO, lebo nemá rád „čiastkové riešenia“. Ak koalícia nebude konať, sám pripraví úplne nový interrupčný a sterilizačný zákon.

Zo 128 prítomných za novelu zákona o interrupciách hlasovalo 71 poslancov, proti bolo 28, zdržalo sa 11 a 18 poslancov nehlasovalo. (sp)

SkryťVypnúť reklamu

Hlasovanie strán o návrhu ANO

ANO – Návrh podporili všetci prítomní poslanci. Zdržal sa len Anton Danko.

HZDS – Väčšina klubu hlasovala za vrátane šéfa strany Mečiara. Proti bol len poslanec Milan Urbáni (lekár – pozn. red.).

KSS – Komunisti jednotne podporili interrupcie.

Smer – S výnimkou dvoch neprítomných poslancov všetci hlasovali za.

KDH – Kresťanskí demokrati boli spolu proti návrhu ANO.

Tkáčov klub – Väčšina hlasovala za návrh liberálov, zdržali sa poslanci Ján Mikolaj a Rudolf Žiak.

SDKÚ – Takmer polovica klubu bola proti iniciatíve liberálov, časť poslancov sa zdržala. Naopak, návrh ANO podporili Eva Rusnáková, Roman Vavrík a Zuzana Plháková.

SMK – Väčšina klubu nehlasovala, hoci poslanci v rokovacej sále sedeli. Proti interrupciám sa vyslovila len jediná poslankyňa Klára Sarközyová. Naopak za sa vyslovili Edit Bauerová, László Nagy a László Köteles. Zdržali sa Béla Bugár a Pál Farkas.

SkryťVypnúť reklamu

Interrupcie vo svete

REPRESÍVNY PRÍSTUP

Írsko – interrupcia nie je povolená ani v prípade incestu, znásilnenia či poškodeného plodu. Za trestný čin ju vyhlásili v roku 1861, Íri rozhodnutie potvrdili aj v referendách. Zo zákona však existuje výnimka – precedens z roku 1992. Súd vtedy nedovolil 14-ročnej dievčine znásilnenej priateľom svojho otca vycestovať na interrupciu do Veľkej Británie. Dievča pohrozilo samovraždou a najvyšší súd potom rozhodnutie nižšieho súdu zmenil. Minulý rok Íri vyjadrili svoj názor v ďalšom referende – precedens platí, boli povolené interrupcie, ak je ohrozený život matky a zlegalizovala sa pilulka „potom“. Do Veľkej Británie ročne príde za interrupciami asi 7-tisíc Írok.

Poľsko – v roku 1993 schválil parlament antiinterrupčný zákon. Potrat je možné vykonať len ak je ohrozený život alebo zdravie ženy, alebo ak otehotnela pri znásilnení a inceste. Novela v roku 1996 povolila interrupciu aj zo sociálnych dôvodov, no katolícki veriaci podali podnet na ústavný súd, ktorý rozhodol o jej nesúlade s ústavou. Podľa jeho rozhodnutia ľudský život vzniká počatím a treba ho chrániť. V prípade ohrozenia zdravia musia Poľky predkladať lekárske potvrdenia, v prípade znásilnenia či incestu musia predložiť potvrdenia od prokurátora a polície. Spoločnosť pre záležitosti žien a plánované rodičovstvo uvádza, že v Poľsku sa ročne vykoná 40-tisíc nelegálnych interrupcií, z toho 16-tisíc v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

LIBERÁLNY PRÍSTUP:

Holandsko – interrupcie sú povolené od roku 1984, plne ich hradí poisťovňa. Už sa nediskutuje o ich povolení či zákaze, pozornosť sa sústredí na psychiku ženy a poradenstvo po interrupcii. Pri zákrokoch býva aj partner, aby niesol aj svoj diel zodpovednosti.

Rusko – má najstaršie zákony o interrupcii, platné od roku 1920. Interrupcie sa pokladajú za najdostupnejšiu a často jedinú formu antikoncepcie. Priemerná Ruska údajne podstúpi zákrok štyri- až osemkrát za život. Na 100 živých pôrodov pripadá 220 potratov.

Kanada – interrupcie sú povolené, od roku 1989 platí precedens, že o interrupcii rozhoduje žena sama. (haj)

Máloktorá žena ide na interrupciu viackrát

Na Slovensku je podľa skúseností gynekológov minimum žien, ktoré podstúpili zákrok viackrát. „Existujú extrémne prípady, keď je žena taká nezodpovedná, že bola päť-šesťkrát na interrupcii. Ale je to úplne výnimočné,“ hovorí gynekológ Marian Boča z Partizánskeho, podpredseda Asociácie súkromných lekárov. Podobné skúsenosti má aj jeden z bratislavských gynekológov:

SkryťVypnúť reklamu

„Sú prípady, že žena bola trikrát, ale sú to skôr výnimky – ide najmä o ženy s asociálnym správaním.“

Správanie žien na Slovensku teda nepripomína správanie žien napríklad v Rusku, kde je interrupcia braná takmer ako forma antikoncepcie.

Od začiatku deväťdesiatych rokov s príchodom množstva nových farmaceutických firiem na trh a voľným prístupom k informáciám sa u nás v oveľa väčšej miere používa hormonálna antikoncepcia.

Koľko čo stojí

Interrupcia najviac 3000 korún

Antikoncepčné tabletky balenie na 3 mesiace: podľa typu a druhu 215 až 1000 (balenie na 1 mesiac trikrát menej)

Vnútromaternicové teliesko najbežnejšie používané asi 900 korún, pacientka hradí aj výkon lekára – cca 300 korún

Prezervatív 20 – 70 korún za balenie (3 ks)

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa im dá predchádzať

Sexuálna výchova

KDH je nielen proti interrupciám, ale aj proti sexuálnej výchove v školách a antikoncepcii. Spor o sexuálnej výchove sa už viedol aj na pôde Európskej únie. Keď v Dánsku v roku 1970 zaviedli povinnú sexuálnu výchovu v snahe obmedziť stúpajúci počet tehotných dievčat, niektorí rodičia sa proti tomu vzbúrili. Európsky súd však rozhodol, že deti majú právo na objektívne informácie vrátane informácií o antikoncepcii. Podľa Lipšica by sa však tomu mala venovať hlavne rodina.

Antikoncepcia

KDH presadzuje, aby sa uplatnila výhrada svedomia, na základe ktorej by lekár mohol odmietnuť predpísanie antikoncepcie, pretože by to bolo v rozpore s jeho svedomím. Počet interrupcií na Slovensku však výrazne klesol aj vďaka dostupnosti hormonálnej antikoncepcie. Ani jednu však nehradí poisťovňa, celú si musí zaplatiť žena. Trojmesačné balenie najmodernejších antikoncepčných tabletiek, ktoré majú zatiaľ najmenej negatívne účinky na zdravie, však stojí asi tisíc korún. A ak by sa uplatnila aj výhrada svedomia, najmä v malých mestách a obciach by sa mohol prístup k antikoncepcii veľmi obmedziť. (haj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 067
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 040
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 839
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 952
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 635
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 425
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 966
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Robert Fico.

Fico mal so Zemanom diskutovať o politike.


13
Ilustračné foto.

Najbližšie rokovanie čaká poslancov v pondelok.


TASR
Prezident Peter Pellegrini a bývalý prezident Českej republiky Miloš Zeman.

Na Milošovi zemanovi obdivuje skúsenosti a politický rozhľad.


TASR 7
Peniaze vyčlenili aj na problémovú križovatku.

Kooperačná rada schválila 13 zámerov.


3

Sportnet

ONLINE: Rebecca Šramková - Johanne Svendsenová, Billie Jean King Cup 2025 (2. dvojhra).

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková - Rebecca Munková Mortensenová.


Zľava v súboji o loptu Samuel Gidi (MŠK Žilina) a Matúš Vojtko (Slovan Bratislava).

Od pätnástich rokov pôsobí v Žiline.


SITA
 Viktória Hrunčáková

Na podaní si pomohla 11 esami.


a 1 ďalší
Kde sledovať druhý zápas Švajčiarsko - Slovensko pred MS v hokeji 2025? (TV program)

Pozrite si, kto vysiela druhý vzájomný prípravný zápas pred MS v hokeji 2025: Švajčiarsko - Slovensko.


SkryťZatvoriť reklamu