Potratová turistika:
ANNA ZÁBORSKÁ, poslankyňa KDH: „Je možné, že v prvotnom období by istá turistika bola. Ľudia by sa však správali zodpovednejšie, možno by si žena zaplatila jednu interrupciu v Čechách, ale potom si už dá pozor.“
Nelegálne interrupcie, ktoré môžu ohroziť zdravie žien:
DANIEL LIPŠIC, minister spravodlivosti: „Keď sa zákony porušujú, nasleduje sankcia. Právna úprava bude vždy za výnimočných situácii obchádzaná, minimálne sa však vytvorí klíma, ktorá bude viac v prospech ochrany života.“
ZÁBORSKÁ: „Čo najviac ohrozilo zdravie našich žien, bol práve liberálny interrupčný zákon. Z nášho poistenia sme platili umelé oplodnenie iks sterilným a ťažko otehotniteľným ženám, rada by som videla štatistiky, koľko z nich malo v minulosti interrupciu. Mnohí lekári nútia na interrupciu ženu, ktorá má viac ako dve deti, ak má tri, štyri či päť, je už považovaná za nie celkom normálnu. Interrupcia je tiež spojená s rizikami ako infekcia, že už nebude môcť mať deti, že môže mať silný postabortívny syndróm, ktorého liečenie je tiež hradené z poistenia.“
Právne vákuum:
LIPŠIC: „Zatiaľ nie je možné povedať, aká by bola právna úprava, ak by Ústavný súd vyhovel nášmu návrhu. Musel by povedať, ako zákon zosúladiť s ústavou. V rovnováhe by mali byť dve práva – právo ženy slobodne rozhodnúť o svojej gravidite a právo na život.“
ZÁBORSKÁ: „Ochrana života je dôležitejšia ako právne vákuum, ktoré by nastalo. Ľudí treba viesť k zodpovednosti. Napríklad potraty v prípade znásilnenia či poškodenia matky alebo plodu tvoria len pol percenta všetkých potratov. Situácia by bola podobná ako v Poľsku. Tam bolo v čase liberálnych interrupčných zákonov 170-tisíc potratov, dnes je legálnych asi 400.“ (haj)
Trestný zákon bez zmeny
Ak by Ústavný súd rozhodol, že interrupcie sú nezákonné, parlament by nemusel prijať novú právnu úpravu, ktorá by stanovovala tresty pre lekárov alebo ženy. Naše zákony aj dnes poznajú nedovolený potrat a stanovujú sankcie.
Dnes je nelegálne ukončenie tehotenstva po 12. týždni ak na to nie sú zdravotné dôvody. „Trestný zákon stanovuje, že pre toho, kto nelegálne ukončí alebo pomáha ukončiť tehotenstvo bez súhlasu tehotnej ženy, je sankcia od jedného do piatich rokov. Ak to urobí s cieľom obohatiť sa, je sankcia od dvoch do ôsmich rokov. Ak to urobí so súhlasom ženy, je sankcia do jedného roku,“ hovorí minister spravodlivosti Daniel Lipšic.
Trest hrozí len tomu, kto potrat vykoná, nie žene, aj keď dala súhlas.
„Ak by Ústavný súd prijal náš návrh, nevidím dôvod meniť tieto ustanovenia. Len by sa inak definovala legálnosť ukončenia tehotenstva,“ hovorí Lipšic.
Z histórie
Beztrestnosť interrupcie bola uzákonená v Československu v roku 1957, v dôvodovej správe nového zákon sa vtedy písalo, že reštrikcie sa nepreukázali ako vhodný spôsob výchovy ľudí – vo väzení údajne sedia len tri percentá páchateľov nelegálnych interrupcií, pričom pri nich ročne zomrie 40 až 50 žien. Pôvodný zákon podľa dôvodovej správy „vháňa ženy do rúk remeselných fušerov a potratárov, ktorí neodbornými zákrokmi spôsobujú ťažké škody na zdraví našich žien“.