co Soares Mota Amaral. “Ak nebudeme prví - chcem, aby sme boli medzi prvými parlamentmi, ktoré to urobia,” povedal Amaral. Zdôvodnil to tým, že takýmto spôsobom chce Portugalsko aspoň symbolicky kandidujúcim krajinám kompenzovať to, že boli obetované v rámci studenej vojny sovietskemu bloku. Joao Amaral nepochybuje o tom, že portugalskí poslanci vstup Slovenska do NATO aj EÚ schvália bez problémov. Hrušovský pozval svojho partnera na oficiálnu návštevu Slovenska, ktorá by bola v histórii vzťahov oboch krajín úplne prvou. J. Amaral pozvanie prijal.
P. Hrušovský sa dnes zúčastnil aj na konferencii o budúcnosti EÚ, na ktorej prehovorili predsedovia parlamentov krajín vstupujúcich do EÚ a tiež portugalský premiér José Manuel Durae Barroso. V príhovore Hrušovský zdôraznil, že je ťažké hovoriť o novej európskej ústave. Zatiaľ totiž nie sme schopní dobre definovať ani to, pre aký európsky ľud by mala byť vytvorená. Pripomenul, že Európa predstavuje množstvo niekedy aj protichodných princípov, morálnych systémov a tradícií. Nie je možné niektoré z nich v prípadnej ústave zohľadniť a iné nie. Pavol Hrušovský si myslí, že Európa nemôže byť priestorom, ktorý sa prikloní len k jednému myšlienkovému prúdu, lebo by stratila svoju rozmanitosť a charakter. Preto je dôležité, aby si národy ponechali suverenitu v otázkach morálnych a etických.
Na záver konferencie predsedovia parlamentov Portugalska a kandidátskych krajín prijali závery, v ktorých znovu potvrdili záujem svojich krajín, aby sa budúca ústavná zmluva o EÚ prijímala na medzivládnej konferencii tak, aby kandidátskej krajiny mali plné právo o tejto zmluve hlasovať.
Agentúre SITA informácie poskytol hovorca predsedu NR SR Michal Dyttert.