Staré Hory 30. júla (TASR) - Extrémne silné lokálne búrky a lejaky v ostatných dňoch zapríčinili úhyn mláďat mnohých vtáčích druhov hniezdiacich na zemi. Svedčia o tom aktuálne pozorovania z pohorí Veľkej Fatry a Starohorských vrchov, kde lokálne až 50 percent hniezd vtákov na zemi doslova vyplavili náhle prívaly vody.
Najviac postihnuté boli stanovištia na horských lúkach nad hornou hranicou lesa, povedal pre TASR pracovník Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách Miroslav Saniga. V týchto lokalitách po silných zrážkach voda vyplavila mláďatá škovránkov poľných, ľabtušiek vrchovských a lúčnych, ale aj kolibkárikov a červienok. Keďže stanovištia nad hornou hranicou lesa už v neskorej jari postihlo sneženie a spomínané vtáčie druhy takto prišli o prvé znášky, terajšie straty druhého hniezdenia, respektíve náhradných znášok, majú za následok nulové tohtoročné prírastky vtákov.
Charakter počasia v prvých týždňoch leta rozhodujúcou mierou vplýva na úspešnosť vyvádzania mláďat vtákov. Ak v tomto období prevláda daždivé a chladné počasie, vtáčie holíčatá sa zmáčajú, podchladia a prežije podstatne nižšie percento z nich ako vtedy, keď je suché a teplé počasie.