Majetky politikov sa nerozrástli, najbohatší sú Veteška a Rusko

Niektorí členovia vlády robia so zverejňovaním svojho majetku drahoty. Na ministerstve obrany boli „všetci nekompetentní“, u Lipšica sa odvolávali na Národnú radu. Z ministrov zabudol len Prokopovič, vraj ho nestihol podať pre zaneprázdne

nosť. Ani minister Zajac si nežije zle, má 20 miliónovDo konca marca mali poslanci Národnej rady a členovia vlády povinnosť doručiť výboru pre nezlučiteľnosť funkcií štátnych funkcionárov aktuálne majetkové priznania. Oproti minulosti sa zmenil spôsob, ktorým sa majetkové priznania podávajú. Kým po minulé roky sa jednotlivé položky rozpisovali samostatne, dnes sa prihliada na celkový súčet hodnoty majetku. Kedysi platilo, že politik podával majetkové priznanie vtedy, ak jedna časť jeho majetku, napríklad byt alebo dom, prekročila hranicu jeden a pol milióna. Dnes to už neplatí. V priznaní sa spočíta hodnota všetkých čiastkových statkov a prihliada sa na výslednú sumu. Vďaka tejto zmene sa konečne dozvieme, čo všetko vlastne politici majú. Niektorí ministri nemajú problém svoje majetkové pomery zverejniť ani v médiách, iní sa odvolávajú na povinnosť doručiť majetkové priznanie len Národnej rade. Čo vlastne naši najvyšší ústavní činitelia majú?Mikuláš Dzurinda: Chalupa a dva bytyV SDKÚ nastala v prípade majetkových priznaní veľmi zaujímavá situácia: v strane sa dohodli, že dajú Národnej rade súhlas na zverejnenie majetkových priznaní všetkých svojich členov. V parlamente však o žiadnom súhlase nevedia, majetkové priznania nezverejňujú. Podľa slov hovorcu vlády Martina Marušku bude preto majetkové priznanie premiéra čoskoro zverejnené na internete. Údaje sme získali na internete, v archíve a potvrdil nám ich premiérov hovorca.Majetok premiéra:

– chalupa v Hradišti pod Vrátnom kúpili s manželkou v roku 1992,

– v reštitúcii získal vyše dvetisíc štvorcových metrov pozemkov v Spišskej Novej Vsi, Markušovciach, Lieskovanoch a Smižanoch,

– trojizbový byt v bratislavskej Petržalke,

– akcie z prvej vlny kupónovej privatizácie,

– minulý rok si dal postaviť strešný byt v centre Bratislavy, obstarávacia cena je 3,745 milióna korún. Do konca minulého roka zaplatil z vlastných úspor a stavebného sporenia dva milióny. Vzal si aj dvojmiliónový úver, čím sa zadlžil na desať rokov,

– trojročný automobil Volkswagen Golf.

Ivan Mikloš: Zarába aj manželka

Štvorčlenná rodina Miklošovcov býva v štvorizbovom byte v centre Bratislavy. Jeho hodnota sa pohybuje okolo päť miliónov korún. Hodnota spoločného majetku s manželkou siaha až do výšky jedenástich miliónov. Značnú časť majetku ministra financií tvorí dedičstvo po rodičoch. Informácie o majetku sme získali na internete a v archíve.

Čo zdedil minister financií:

– polovicu chaty na Domaši,

– lúky, polia, pasienky a lesy v okrese Bardejov, pozemok na Domaši,

– chalupu na kopaniciach v okrese Myjava.

Okrem toho má:

– štvorizbový byt asi za päť miliónov,

– automobil BMW za milión,

– manželka vlastní podiely vo viacerých firmách.

Pál Csáky: Najcennejšie sú dcéryO podpredsedovi vlády je známe, že za najcennejší majetok považuje svoje štyri dcéry. Zistiť hodnotu jeho hmotných statkov nebolo veľmi komplikované. Oproti minulým rokom sa zmenili minimálne. Majetkové priznanie sme získali z archívu a overili si ho u hovorkyne SMK.

Majetok vicepremiéra:

– štvorizbový družstevný byt,

– necelá polovica rodinného domu v okrese Veľký Krtíš,

– auto Fiat Marea,

– úspory asi 700-tisíc korún.

Eduard Kukan: Len byt a garáž

Kukanov hovorca Boris Gandel je presvedčený, že s ministrovým majetkom sa nerobia žiadne tajnosti. „Majetkové priznanie pána ministra je zverejnené na internete, všetko by tam malo byť.“ Pravda je však taká, že na webovej stránke SDKÚ táto informácia chýba, na stránke ministerstva tiež nič nenájdete. Čo všetko vlastní nádejný kandidát na prezidenta? Jeho majetok bol niekoľkokrát zverejnený, čerpali sme hlavne z tlače.

Majetok šéfa diplomacie:

– byt v centre Bratislavy v hodnote asi 4,5 milióna korún,

– garáž neďaleko bytu, auto však zatiaľ nemá.

Daniel Lipšic: Mladý, úspešný a bohatý

Najmladší člen vlády sa vzhľadom na svoj vek nemá zle. Pred piatimi rokmi mal úspory vo výške 150-tisíc korún, podľa informácie zo stránky KDH má dnes na účtoch spolu 700-tisíc, poriadne si teda polepšil. Hoci sa pred niekoľkými rokmi vozil v športovom Alfa Romeu 33, dnes auto nemá. Údaje sme získali z internetu zo stránky KDH.

Majetok ministra spravodlivosti:

– nevlastní nehnuteľnosť, býva s rodičmi a bratom v rodinnom dome v Bratislave,

– vlastní akcie z prvej vlny kupónovej privatizácie,

– na súkromnom účte a na účte, ktorý používa ako advokát, má spolu 700-tisíc Sk.

Róbert Nemcsics: Býva v prenajatom

Bývalý podnikateľ sa svojím majetkom veľmi nechváli. Hoci roky podnikal, jeho majetok je podľa informácie z internetu pomerne skromný. Aj dom, v ktorom býva, má podľa našich informácií prenajatý. Údaje nám poskytla ministrova hovorkyňa, majetok je zverejnený aj na webovej stránke ANO.

Majetok ministra hospodárstva:

– bytové priestory v Bratislave v nadobúdacej hodnote 236 921 Sk ( v záložnom práve, s vecným bremenom),

– nebytové priestory v Bratislave v nadobúdacej hodnote 185 000 Sk.

Rudolf Zajac: Najbohatší minister

Šéf rezortu zdravotníctva má podrobne rozpísaný majetok zverejnený na internete. Jeho celková hodnota prevyšuje sumu dvadsiatich miliónov korún, v hotovosti má na účtoch okolo päť miliónov. Všetky údaje o ministrovom majetku máme zo stránky ANO.

Majetok ministra zdravotníctva:

– 50-percentný podiel – byt 130 štvorcových metrov v centre Bratislavy v nadobúdacej hodnote 4 600 000 Sk,

– 50-percentný podiel – byt 50 štvorcových metrov v centre Bratislavy v nadobúdacej hodnote 1 250 000 Sk,

– 50-percentný podiel na dvoch garážových státiach v nadobúdacej hodnote 1 000 000 Sk,

– 17-percentný podiel na polyfunkčnom dome v centre Bratislavy v nadobúdacej hodnote 4 800 000 Sk,

– 30-percentný podiel na nebytovom priestore v centre Bratislavy s výmerou 66 štvorcových metrov v nadobúdacej hodnote 1 000 000 Sk,

– 50-percentný podiel na nebytovom priestore v centre Bratislavy s výmerou 12 štvorcových metrov v nadobúdacej hodnote 400 000 Sk,

– osobný automobil VW Polo, 7-ročný,

– nový osobný automobil Opel Astra,

– zariadenie bytov 1 500 000 Sk.

Rudolf Chmel: Ako kostolná myš

Bývalý diplomat a publicista peniaze veľmi nezhŕňa. Pri svojom nástupe do ministerského kresla vyhlásil, že nemá vôbec nič a veľa peňazí dáva na nákup kníh. Je jediným ministrom Ruskovej strany, ktorého majetkové priznanie na webe chýba. Údaje sme získali na internete a na ministerstve kultúry.

Majetok ministra kultúry:

– trojizbový byt v Bratislave,

– veľa kníh.

László Miklós: Dom, byt a chalupaMinister životného prostredia je vo funkcii druhé volebné obdobie, podľa jeho hovorkyne mu žiadne majetky nepribudli. Majetkové priznanie odovzdal v termíne do Národnej rady, my sme sa konkrétnu hodnotu ministrovho majetku nedozvedeli. Všetky údaje nám ochotne poskytla ministrova hovorkyňa.

Majetok ministra životného prostredia:

– rodinný dom,

– odkúpený štátny byt,

– chalupa,

– automobil Kia.

Zsolt Simon: S podnikaním končí

Minister pôdohospodárstva chudobou netrpí. Pred vstupom do politiky obhospodaroval ako súkromný roľník pôdu s rozlohou 1300 hektárov, bol majiteľom firmy Agrotrade, vlastnil polovicu majetku vo firme AGS, s. r. o. Majetok oboch firiem prevyšoval sumu desiatich miliónov korún. Podľa hovorkyne rezortu sa už tých podielov vzdal. Informácie sme získali na internete, uhovorkyne a v archíve.

Majetok ministra pôdohospodárstva:

– rodinný dom v Teplom Vrchu, hodnota asi milión korún,

– majetok jeho firiem bol asi jedenásť miliónov.

Viliam Veteška: Na majetok je hrdý

Bývalý úspešný podnikateľ a šéf Slovenských aerolínií nám ako jediný predložil úplné majetkové priznanie. Patrí mu množstvo pôdy a pozemkov v Púchovskom okrese, rodinný dom aj hotel. Celková hodnota jeho majetku dosahuje tridsaťdva miliónov korún.

Majetok podpredsedu parlamentu:

– hotel Brix v obci Beluša, nadobúdacia cena: 1 100 000 Sk,

– rodinný dom v Púchove, nadobúdacia cena: 12 536 000 Sk,

– verejne neobchodovateľné akcie v nominálnej hodnote 30 050 000 Sk,

– orná pôda v okolí Púchova, cena: 100 000 Sk.

Pavol Rusko: Milionárom vďaka Markíze

Zistiť, čo všetku patrí predsedovi ANO, nie je až také ťažké. Všetko možno nájsť na webovej stránke aliancie.

Majetok podpredsedu parlamentu:

– automobil Audi A 8 v nadobúdajúcej hodnote 500 000 Sk,

– cenné predmety v hodnote 11 370 000 Sk,

– akcie v hodnote 10 500 000 Sk,

– úspory v hodnote 34 000 000 Sk,

– rodinný dom v Stupave v nadobúdacej hodnote 990 000 Sk,

– stavebný pozemok v Záhorskej Bystrici v nadobúdacej hodnote 4 mil. Sk,

– orná pôda v Záhorskej Bystrici v nadobúdacej hodnote 97 251 Sk,

– byt v Stupave v nadobúdacej hodnote 244 500 Sk,

– chata v Liptovskom Jáne v nadobúdacej hodnote 71 000 Sk,

– byt v Bratislave v nadobúdacej hodnote 56 000 Sk,

– byt v Bratislave v nadobúdacej hodnote 2 200 000 Sk.

László Gyurovsky: Zverejňovanie mu neprekážaV SMK majú dohodu, že majetky prostredníctvom internetu zverejňovať nebudú. V prípade ministra výstavby nám však stačilo zdvihnúť telefón a v priebehu hodiny nám prišiel súpis Gyurovského majetku e-mailom.

Majetok ministra výstavby:

– deväťárový stavebný pozemok v Šali,

– jednoizbový byt v Bratislave,

– garáž v Bratislave,

– automobil Škoda Octavia,

– celková hodnota hnuteľného majetku je približne dva a pol milióna korún.

Vladimír Palko: Všetko je na webe

Kresťanskí demokrati zverejňujú majetkové pomery svojich podpredsedov na internetovej stránke. Tu sa napríklad dozviete, že ministrove úspory sa od roku 1998 zvýšili o dvestotisíc korún. Spolu s manželkou vlastní aj štvorizbový byt v Petržalke. Ministrovi vnútra patria aj štyri akcie Ľudovej banky.

Majetok ministra vnútra:

– 4-izbový byt v Petržalke,

– 1/3 chaty pri Hornej Vsi, 1/6 domu vo Vitanovej,

– automobil Škoda Octavia (r. v. 2000),

– akcie z prvej vlny kupónovej privatizácie a 4 akcie Ľudovej banky,

– úspory: šesťstotisíc korún.

Martin Fronc: Majetok na internete chýba

U kresťanských demokratov majú dobrý zvyk zverejňovať svoje majetky na internete. Žiaľ, Martin Fronc je jediným ministrom za KDH, ktorého majetkové priznanie na ich stránke chýba. Ministrova hovorkyňa nám všetky informácie ochotne poskytla aj telefonicky.

Majetok ministra školstva:

– s manželkou vlastní rodinný dom v Žilinskom okrese,

– manželka zdedila dom po rodičoch a hektár pôdy v Považskej Bystrici,

– automobil Daewoo Lanos,

– úspory asi 650-tisíc korún.

Ivan Šimko: Na ministerstve nekompetentní

Na ministerstve obrany boli v otázke zverejnenia majetkového priznania podľa vlastných slov nekompetentní. Odkázali nás na Národnú radu, spomenuli aj dohodu o zverejňovaní majetku členov SDKÚ. Svojím majetkom sa Ivan Šimko pochválil v rozhovore pre denník SME spred vyše roka. Vtedy hovoril, že zo svojho platu veľmi neušetrí, na začiatku mesiaca má na účte päťdesiattisíc, na konci vraj nulu.

Majetok ministra obrany:

– štyriapolizbový byt,

– štvrtinu rodičovského domu dostal od otca,

– trojizbový byt pre dcéru.

Ľudovít Kaník: Dom, byt, akcie

Odborárski bossovia Kaníkovi často vyčítajú, že je boháč a k poriadnej robote ani len nepričuchol. On sa veľmi nebráni, svoj majetok v jednom rozhovore odhadol na pätnásť až dvadsať miliónov korún. Majetkové priznanie ministra nám ochotne poskytol jeho hovorca.

Majetok ministra práce, sociálnych vecí a rodiny:

– byt za tri milióny v Bratislave s rozlohou asi 80 štvorcových metrov,

– rodinný dom v Banskej Štiavnici v hodnote 5 miliónov,

– stavebná budova v B. Štiavnici – 4/5 vlastnícky podiel, nadobúdacia cena deväťstotisíc korún,

– 4/5 podiel v spoločnosti Kaník a spol. s r. o.,

– finančná hotovosť: 200-tisíc korún.

Pavol Prokopovič: Nestihol alebo zabudol?

Jediným ministrom, ktorý svoj majetok Národnej rade neodovzdal načas, je Pavol Prokopovič. Údajne to nestihol pre pracovné povinnosti. Jeho asistent nám potvrdil, že majetok ministra sa oproti minulému roku výrazne nezmenil.

Majetok ministra dopravy

– rodinný dom so saunou, garážou a veľkou záhradou v Stropkove,

– kupuje byt v Bratislave, čaká sa na kolaudáciu,

– auto Daewoo Leganza a Škoda Fabia.

Béla Bugár: Bohatší o stotisíc

V SMK zverejňovať svoje majetkové pomery na internete nemienia. Ak je vraj novinár zvedavý na majetok ich člena, nech si osobne zájde na stranícku centrálu, kde mu informácie poskytnú. Zmenilo sa niečo na majetku Bélu Bugára? „Áno. Jedna jediná zmena je, že som po otcovi zdedil jednu osminu domu a majetku. Vyčíslená cena ja stoštyritisíc korún.“ Vlastný dom Bugár nemá, býva u svokry. Vraví však, že do prestavby domu už musel investovať nemalé peniaze. O svojom majetku nám povedal osobne na chodbe parlamentu.

Majetok podpredsedu parlamentu:

– poľnohospodárska pôda za 560 000 korún,

– 800 000 korún v hotovosti na účtoch,

– auto značky BMW za trištvrte milióna.

Zuzana Martináková: Jeden byt, jedno auto

Zuzana Martináková chce, aby jej majetok bol zverejnený: „Ja som dala súhlas na zverejnenie svojho majetku, bola aj centrálna dohoda, že dáme súhlas na zverejnenie majetkových priznaní.“ Politik mieni, ale jeho centrála zrejme mení. Podpredsedníčka preto odpovedala ochotne rovno pre SME: „Mám byt a auto. Neviem, akú trhovú hodnotu má byt, odkupovala som ho z družstva za zostatkovú cenu tridsaťtisíc. Trhová hodnota môže byť milión a pol.“

Majetok podpredsedníčky parlamentu:

– byt približne za jeden a pol milióna,

– osobný automobil.

Pavol Hrušovský: Na účte rovný milión

Šéf slovenského parlamentu je jedným z mála ústavných činiteľov, ktorý má na internete zverejnené aktuálne majetkové priznanie za rok 2003. Pri porovnaní s tým minuloročným si polepšil len finančne, na účte mu pribudlo asi tristotisíc korún.

Majetok predsedu parlamentu:

– spolu s manželkou rodinný dom v radovej zástavbe so záhradou na pozemku s výmerou 4,5 ára,

– stavebná parcela v Nitre s výmerou 14 árov,

– manželke patria dva hektáre zdedenej poľnohospodárskej pôdy, ktorú prenajíma PD Hul,

– automobil Volkswagen Passat (r. v. 2001), Fiat Tipo (r. v. 1993),

– úspory 1 mil. Sk

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 2. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 3. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 4. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 5. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 6. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 7. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 8. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 9. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 10. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 1. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 6 280
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 114
 3. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 859
 4. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 2 925
 5. Kam do tepla v januári? 2 569
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 2 557
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 316
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 217
 9. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 1 972
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 1 622

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Šatan a ďalší majú najobjektívnejší subjektívny názor, tvrdí Valábik

Bývalý hokejista Boris Valábik hodnotí nomináciu hokejovej reprezentácie na olympiádu.

EKONOMIKA

Majú živnostníci právo na dovolenku? Ako rozhodol európsky súd

Nie je živnostník ako živnostník.

Neprehliadnite tiež

Legálne bývanie na Luniku IX: Rómovia ho postavia sami

Mesto im má poskytnúť pozemky. Platiť budú sami.

Danko hostil diplomatov, vyzval na komunikáciu a upevňovanie dôvery

Predseda NR SR skonštatoval, že aj vďaka diplomatom sa zlepšili vzťahy medzi parlamentmi.

Hygienici už neočakávajú ďalších pacientov s osýpkami

V bratislavskom kraji boli dve ohniská nákazy, na osýpky ochorelo šesť ľudí.