la. Správne má znieť od 20. marca do 20. apríla. V druhej vete v prvom odseku je aj nesprávne uvedené vyjadrenie až po pád Bagdadu. Správne má byť do 20. apríla.
Agentúra SITA sa za chybu ospravedlňuje a pripája opravené znenie správy:
MONITORING: K vojne v Iraku sa najviac vyjadroval Dzurinda
Monitoring hlavných spravodajských relácií vybraných médií k vojne v Iraku - Slovakia Online
BRATISLAVA 25. apríla (SITA) - K vojne v Iraku sa v spravodajstve slovenských médií najviac vyjadroval premiér Mikuláš Dzurinda, minister obrany Ivan Šimko a hovorca česko-slovenskej protichemickej jednotky v Kuvajte Luděk Lávička. Celkovo sa v médiách k vojne v Iraku od jej začiatku do 20. apríla vyjadrilo 149 politikov, predstaviteľov armád, rôznych inštitúcií, nadácií a združení. Z odvysielaných príspevkov bolo 513 priamych vstupov. Vyplýva to z monitoringu spravodajstva vybraných médií, ktorý od 20. marca do 20. apríla uskutočnila spoločnosť Slovakia Online. V monitoringu sa zamerala na priame vyjadrenia jednotlivých predstaviteľov v hlavných spravodajských reláciách Slovenskej televízie, TV Markíza, TA3, TV Joj, Slovenského rozhlasu, Rádia Twist a Rádia Expres.
Zo 149 predstaviteľov sa 125 vyjadrovali k vojne v Iraku v televíziách a 52 v rádiách. Spomedzi slovenských politikov vo vysielaní médií sa k vojne v Iraku do prvej dvadsiatky dostal aj prezident Rudolf Schuster na ôsmom mieste, minister zahraničných vecí Eduard Kukan na 17. priečke a predseda parlamentu Pavol Hrušovský na 19. priečke. Silné zastúpenie v prvej dvadsiatke majú predstavitelia spojeneckých síl. Spomedzi šestice amerických a britských predstaviteľov vlády a armády odvysielali monitorované médiá najviac priamych vyjadrení amerického prezidenta George Busha (4. priečka), hovorcu jednotiek USA gen. Vincenta Brooksa (5. priečka) a britského premiéra Tonyho Blaira, ktorý skončil na deviatej priečke.
Z irackých predstaviteľov figurujú v prvej dvadsiatke len tri osoby. Iracký minister informácií Muhammad al-Sahháf obsadil 6. priečku, iracký prezident Saddám Husajn trinástu a iracký veľvyslanec pri OSN Muhammad al-Dúrí skončil na 16. priečke. Okrem politikov a armádnych predstaviteľov venovali médiá výrazný priestor vyjadreniam hovorkyni Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov SR Márii Čiernej (7. priečka) a egyptológovi Kabinetu orientalistiky SAV Jozefovi Hudecovi, ktorý získal 12. miesto.
Z výsledkov analýzy monitoringu vyplýva, že najviac priestoru v slovenských elektronických médiách získali priame vyjadrenia amerických a britských politikov a ich armádnych predstaviteľov (33 predstaviteľov - 18 668 hlások). Zástupcovia vládnej koalície SR zaostávali len o niekoľko stoviek hlások (15 predstaviteľov – 17 038 hlások). Podstatne menej priestoru dostali irackí predstavitelia - v porovnaní s ich vojenským protivníkom získali ani nie polovicu priestoru (13 predstaviteľov – 6 744 hlások). Podobne dopadla aj slovenská opozícia, ktorej desiati predstavitelia získali len 4 692 hlások. Najmenej priestoru dostali odporcovia vojnového riešenia irackej krízy. Vyjadrení ruských, nemeckých a francúzskych predstaviteľov bolo v monitorovaných médiách takmer desaťkrát menej ako vyjadrení zástupcov spojeneckých síl (6 predstaviteľov – 1962 hlások).
Podrobnejšie výsledky monitoringu uverejní agentúra SITA v správe Tab: K vojne v Iraku sa najviac vyjadroval Dzurinda.