Bratislava 28. apríla (TASR) - Za urážku a pohŕdanie výrobnými pracovníkmi Slovenskej televízie (STV) označili dnešnú neúčasť pozvaných politikov a televíznych pracovníkov na diskusii o budúcnosti tejto inštitúcie predstavitelia Únie slovenských televíznych tvorcov (ÚSTT).
"To, že napriek prísľubom neprišiel nik z parlamentného výboru pre médiá, je dôkazom, že naši politici ešte dostatočne nevyzreli a nepochopili úlohy a potrebu verejnoprávnej televízie," vyhlásil v tejto súvislosti podpredseda ÚSTT František Palonder.
Podľa neho zástupcovia výboru, ale aj televíznej rady a vedenia tejto inštitúcie neprišli preto, lebo nechcú počuť pravdu. "Možno, že to naznačuje, že v zákulisí sú rozohrané oveľa väčšie hry, ako je hromadné prepúšťanie, a to privatizácia druhého vysielacieho okruhu STV 2 či výškovej budovy," vyslovil podozrenie Palonder.
Prítomní televízni tvorcovia vyjadrili pochyby aj nad osudom audiovizuálnych diel, ktoré majú byť na základe rozhodnutia ústredného riaditeľa STV Richarda Rybníčka presťahované z regionálnych archívov v štúdiách v Banskej Bystrici a Košiciach do Bratislavy. "Netransparentnosť centralizácie archívu takisto nastoľuje množstvo otázok o jeho možnom zneužití," povedal Palonder. Jeho kolega a spoluorganizátor dnešnej diskusie Ladislav Bariak dodal, že Rybníčkovo obmedzenie výroby v STV o viac ako polovicu znamená ohrozenie verejnoprávneho charakteru tejto inštitúcie, ktorá je financovaná z daní slovenských občanov a ich koncesionárskych poplatkov.
Viacerí účastníci debaty a predstavitelia odborov takisto kritizovali postavenie a činnosť takzvaného krízového manažmentu STV. "V tomto štáte žiaden zákon nepozná termín krízový manažment, tak čo je to potom za orgán?" kládli si otázku. Zástupca Odborov audiovizuálnych tvorcov (OAT) Peter Tóth upozornil, že zo strany Rybníčka a jeho manažmentu dochádza k zneužívaniu ostatných médií na "očierňovanie" radových zamestnancov STV. Podľa odborárov šéf televízie vie, ako ušetriť peniaze, ale netuší, čo má urobiť s tvorbou. "Preto kľučkuje pred nami, pred Radou STV a rada už teraz kľučkuje s ním," vyhlásil Vido Horňák. Vzápätí dodal, že Rybníčka vytvorili politici, rovnako ako jeho predchodcu Milana Materáka, ktorý priviedol televíziu na pokraj krachu, no zodpovednosť za jeho konanie všetci politici odmietajú.
Ďalšie kolo rozhovorov na tému budúcnosti verejnoprávnej televízie sa uskutoční v utorok 29. apríla na pôde Slovenského syndikátu novinárov.