
Pavol Rusko (vľavo) viedol pred novinármi uvoľnený monológ, kým čakal na svojho podpredsedu Ľubomíra Lintnera.
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Najmenšie strany vládnej koalície - KDH a ANO - sa medzi sebou sporia takmer nepretržite od nástupu k moci. Slovná potýčka sa opäť rozpútala minulý týždeň, keď ANO do parlamentu predložila návrh novely zákona o interrupciách a s podporou opozície ho pretlačila do druhého čítania. František Mikloško z KDH otvorene hovorí o porušení koaličnej dohody.
Predseda ANO Pavol Rusko chápe, že „od KDH nemôžeme čakať, že odrazu bude súhlasiť s interrupciami“, predsedovi KDH Pavlovi Hrušovskému preto navrhuje dvojstranné rokovania.
Vzájomnému obviňovaniu by sa podľa Ruska dalo predísť práve zavedením „pravidla voľnej ruky“. Strany by svojim koaličným partnerom predstavili štyri-päť problematických okruhov, ktorých ďalší osud by však bol od zvyšku koalície nezávislý. „Povedať si témy, kde sa nezhodneme a dať si navzájom voľné ruky,“ hovorí. Jednota koalície tým podľa neho neutrpí, v mnohom si je programovo blízka, „ale má aj svoje nevýhody v softvérovej, ideovej oblasti“.
KDH je s ANO pripravené rokovať, stretnúť by sa mali na budúci týždeň. „S koaličným partnerom treba rokovať,“ hovorí podpredseda KDH Pavol Minárik. Na ich odmietavom postoji k postupu ANO v parlamente sa však nič nemení, čím iniciatívu na zavedenie pravidla voľnej ruky nepriamo odmietajú. „Budeme rokovať hlavne pre to, že to chápeme ako porušenie koaličnej zmluvy, a treba nájsť riešenie. Zmluvy sú na to, aby sa neporušovali,“ poznamenáva. Skôr sa prikláňa k možnosti sporné otázky neotvárať.
Predseda SMK Béla Bugár si pravidlo voľnej ruky nevie predstaviť. „Potom už hovorme rovno o tom, že jedna vládna strana sa pokojne môže spojiť s opozíciou na odvolanie člena vlády,“ hovorí. „Toto nie je cesta stabilizácie, ale destabilizácie vládnej koalície,“ myslí si. (joč)