Bratislava 27. apríla (TASR) - Ministerstvo spravodlivosti chce prispieť k boju proti korupcii sériou legislatívnych zámerov v trestnej oblasti. Ich návrhmi sa dnes zaoberá legislatívna rada vlády (LRV).
Medzi opatreniami dominuje zrýchlenie súdneho konania, vytvorenie inštitútu "korunného svedka", špeciálneho súdu a špeciálneho prokurátora pre boj proti korupcii a organizovanému zločinu. Rezort navrhuje tiež zúžiť rozsah trestných sadzieb, čím chce zabrániť nejednotnému rozhodovaniu súdov o výške trestov.
Dokončenie a zabezpečenie plnej prevádzky projektu Súdny manažment, o ktorý sa v uplynulom volebnom období sporili exminister spravodlivosti Ján Čarnogurský a bývalý predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin, je založený na informatizácii súdnictva a náhodnom prideľovaní súdnych prípadov a podľa ministerstva spravodlivosti je v boji proti korupcii kľúčovým projektom. V súčasnosti prebiehajú školenia na používanie nových pracovných postupov a pripravuje sa program elektronickej podateľne aj pre Najvyšší súd SR.
Od vytvorenia inštitútu "korunného svedka" ministerstvo spravodlivosti očakáva, že sa zefektívni odhaľovanie a usvedčovanie osôb podozrivých z korupcie a organizovanej trestnej činnosti.
Ministerstvo tiež predložilo do medzirezortného pripomienkového konania nový zákon o Úrade špeciálneho prokurátora a Špeciálnom súde, ktorý má zrýchliť súdne konanie, odbyrokratizovať a zefektívniť výkon súdnej správy.
V boji proti korupcii má napomôcť aj zavedenie trestno-právnej zodpovednosti právnických osôb, ktorá umožní účinné sankcionovanie protiprávneho konania korporácií. "Doteraz náš právny systém tento inštitút nepozná, preto sa množstvo korupčného konania jednotlivcov deje pod pláštikom statusu právnickej osoby," zdôvodňuje rezort spravodlivosti.
LRV sa dnes bude tiež zaoberať zmluvou medzi SR a Európskym policajným úradom (Europolom), ktorú predkladá štátny tajomník ministerstva vnútra Martin Pado. Predmetom spolupráce má byť výmena spravodajských informácií a vyšetrovacích postupov. Kontaktným miestom orgánov slovenskej polície a Europolu bude Národná ústredňa Europolu v Bratislave. Slovenské policajné orgány bude pri Europole zastupovať styčný dôstojník, ktorý musí absolvovať bezpečnostnú previerku. Postupované informácie budú podliehať rôznym stupňom utajenia.
Na programe LRV je aj ďalšia novelizácia zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorej cieľom je rozšíriť možnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti na území SR pre občanov, ktorí získali odbornú spôsobilosť na výkon zdravotníckeho povolania v 18 štátoch Európskeho hospodárskeho priestoru (European Economic Area-EEA).
Legislatívci posúdia aj návrh novely stavebného zákona a návrh novej slovensko-litovskej medzivládnej dohody o medzinárodnej cestnej doprave.