SME

Historický kalendár - 30. apríla

30. apríla

Medzinárodný deň boja proti hluku


1870 -- v Komárne sa narodil rakúsky skladateľ Franz Lehár, syn českého vojenského kapelníka Františka Lehára. Od r. 1890 bol kapelníkom vojenských orchestrov, okrem iného tiež v Budapešti a vo Viedni. Napísal operety: Veselá vdova, Gróf z Luxemburgu, Frasquita, Zem úsmevov, Paganini a i. Zomrel 24. októbra 1948 v Bad Ischli.


1883 -- v Prahe sa narodil svetoznámy český spisovateľ a novinár Jaroslav Hašek. Autor humoristických a satirických poviedok z potuliek po rakúsko-uhorskej monarchii: Črty, povídky a humoresky, ďalej poviedok: Trampoty pana Tenkráta a Průvodčí cizinců. Jeho najznámejším dielom je nedokončený román, vrchol svetovej protivojnovej literatúry: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Kniha bola preložená do 54 jazykov, niekoľkokrát sfilmovaná a zdramatizovaná. Zomrel 3. januára 1923 v Lipnici.

SkryťVypnúť reklamu

1883 -- zomrel francúzsky maliar Edouard Manet, ktorý dal svojou tvorbou podnet na rozvoj impresionizmu. V raných dielach realisticky zobrazoval parížske typy a španielske motívy. Usiloval sa o oficiálne uznanie, jeho tvorba však bola prijímaná kriticky a rezervovane. Verejnosť i kritika boli pohoršené najmä obrazmi, na ktorých zobrazoval vtedajšiu parížsku skutočnosť: Raňajky v tráve, Olympia. Napriek blízkosti s impresionistami sa nikdy nestal členom ich hnutia ani sa nezúčastnil ich skupinových výstav. Jeho maľbu charakterizuje rafinovaná kompozícia s množstvom skrytých významov, plošné členenie obrazu s výraznými kontúrami predmetov: Raňajky v ateliéri, Bar ve Folies-Bergére. Tiež autor pozoruhodných psychologických portrétov: Zola, Moore, Mallarmé atď. Narodil sa 23. januára 1832.

SkryťVypnúť reklamu

1905 -- v Martine sa narodil divadelný režisér a herec Ivan Lichard, stúpenec Borodáčovej realistickej réžie. V r. 1937-38 bol režisérom vo Východoslovenskom národnom divadle (VND) v Košiciach, v r. 1945-65 režisér činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. V r. 1932-37 a 1938-45 člen činohry SND, v r. 1941-53 pedagóg na Hudobnej a dramatickej akadémii v Bratislave. Zomrel 7. marca 1972 v Bratislave.


1938 -- v Kojšove sa narodil slovenský filmový režisér, scenárista a kameraman Juraj Jakubisko. Vyštudoval odbor fotografia na Škole umeleckého priemyslu v Bratislave a v r. 1959-66 odbor réžie na pražskej FAMU. V r. 1966 pracoval v pražskej Laterne Magike. Už jeho školské práce získali ocenenia doma i v zahraničí. Koncom 60. rokov sa vrátil na Slovensko. Do sveta hraného filmu vstúpil dominantným spôsobom, získal medzinárodné renomé. Jeho filmy sa vyznačujú osobitou poetikou, bizarnosťou a hravosťou: Kristove roky, Zbehovia a pútnici, Dovidenia v pekle, priatelia, Vtáčkovia, siroty a blázni. Počas nútenej tvorivej prestávky v 70. rokoch sa venoval krátkemu a reklamnému filmu. Neskôr nakrútil celovečerné filmy: Postav dom, zasaď strom, Tisícročná včela, Perinbaba, Sedím na konári a je mi dobre, Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý, Nejasná správa o konci sveta, Kytice. V súčasnosti žije a pracuje v Prahe. S manželkou, herečkou Deanou Horváthovou založil produkčnú spoločnosť J & J Jakubisko Film. Je členom Európskej filmovej akadémie.

SkryťVypnúť reklamu

1945 -- v Berlíne bol Sovietskou armádou dobytý Reichstag.


1945 -- v Berlíne spáchal samovraždu nemecký nacistický politik, diktátor, vojnový zločinec Adolf Hitler. Člen Nemeckej robotníckej strany (DAP), v r. 1921 inicioval zmenu jej názvu na NSDAP a stal sa jej predsedom. V r. 1923 sa pokúsil o tzv. mníchovský puč, bol zatknutý, odsúdený a väznený – vo väzení napísal Môj boj (Mein Kampf), programový spis, v ktorom prezentoval svoj antisemitizmus, rasizmus, predstavy o vedúcej úlohe Germánov a o tzv. životnom priestore. V r. 1926 založil osobnú políciu SS. Vo voľbách v 1932 získala NSDAP 37,4 % hlasov. V januári 1933 ho menovali za ríšskeho kancelára. V boji za samovládu použil všetky prostriedky, likvidoval svojich politických protivníkov (požiar ríšskeho snemu 1933), zbavil se nepohodlných vodcov SA (tzv. noc dlhých nožov 1934). V auguste 1934 vyhlásil koniec republiky a začiatok budovania Tretej ríše a sám seba za vodcu národa. Stal sa vrchným veliteľom armády. Zaviedol systém jednej strany, vševládny policajný režim, v zahraničnej politike postupne revidoval versaillskú mierovú zmluvu. V r.1939 uzatvoril dve zmluvy so ZSSR a 1. 9. 1939 napadol Poľsko, čím rozpútal 2. svetovú vojnu. Spočiatku mal veľké úspechy, koncom leta 1940 (bitka o Anglicko) a najmä na prelome r 1942-43 (bitka pri Stalingrade) došlo k zlomu. Hitler nastolil brutálny totalitný režim a teror, včítane genocídy, často so súhlasom veľkej časti nemeckého obyvateľstva. V júli 1944 unikol pokusu o atentát. Na konci vojny, po vstupe Sovietskej armády do Berlína, spáchal samovraždu. Narodil sa 20. apríla 1889 v rakúskom meste Branau am Inn.

SkryťVypnúť reklamu

1945 -- v koncentračnom tábore Flosseburg boli popravení slovenskí generáli, účastníci protifašistického odboja, velitelia SNP Ján Golian a Rudolf Viest.


1975 -- kapitulovalo hlavné mesto Južného Vietnamu Saigon. Formálne sa tým skončila vietnamská vojna,

druhá indočínska vojna v r. 1964-75, občianska vojna medzi Severným a Južným Vietnamom. V r. 1960 prezident Južného Vietnamu Ngo Dinh Diem vyhlásil výnimočný stav. V auguste 1964 (po údajnom útoku na americkú vojnovú loď) prijal Kongres USA rezolúciu o Tonkinskom zálive, ktorá oprávnila prezidenta L. B. Johnsona k začatiu vojnových operácií. Na strane USA postupne bojovali i jednotky Južného Vietnamu a ďalších štátov. V r. 1968-69 začali sťahovať vojenské jednotky. V Paríži sa začali rozhovory o prímerí i o mieri a podpis dohôd sa uskutočnil 27. 1. 1973. Výsledkom tejto vojny bolo zjednotenie Vietnamu v r. 1976 pod komunistickým vedením.

SkryťVypnúť reklamu

1993 -- srbskú tenistku Moniku Selešovú napadol na turnaji v Hamburgu priaznivec jej rivalky Steffi Grafovej Günter Parcher a bodol ju do chrbta. Tento incident nepriaznivo ovplyvnil tenistkinu profesionálnu kariéru i jej duševný život. Úspešná tenistka bola vyradená na niekoľko rokov zo súťaže.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 701
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 708
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 721
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 996
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 739
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 9 149
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 479
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Neprehliadnite tiež

Peter Pellegrini.

Pellegrini je pripravený v prípade ďalšieho incidentu zvolať mimoriadnu schôdzu.


TASR
Ilustračné foto.

Krajskí policajti avizujú počas sviatkov zvýšenú aktivitu.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Daniel Pastirčák

Korčok nie je pre veriacich ľudí žiadnym strašiakom, zdôrazňujú vo výzve.


SITA

Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slafkovský by bol už ako 20-ročný najväčšou hviezdou reprezentácie.


Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Renáta Jamrichová postúpila v Egypte do štvrťfinále turnaja ITF.


Momentka zo zápasu Třinec - České Budejovice.

Pozrite si prehľad športových udalostí vo štvrtok 28. marca. Aký je program dňa?


Daniela Ledecká a Viktória Forster na mítingu v Johannesburgu.

Dievčatá si vyskúšali preteky na južnej pologuli vonku v pre nás netradičnom období, priblížila trénerka.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu