Bratislava 29. apríla (TASR) - Členstvo v bývalej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) bude podľa návrhu novely zákona o ochrane utajovaných skutočností z dielne Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) považované za bezpečnostné riziko. Novinárov o tom dnes informoval riaditeľ Kancelárie úradu NBÚ Juraj Puchý.
Bývalí príslušníci ŠtB zo zákona nedostanú previerku na oboznamovanie sa s informáciami na stupňoch dôverné, tajné a prísne tajné. V praxi sa budú môcť oboznamovať iba s najnižším stupňom vyhradené, ktorého posúdenie je v kompetencii zamestnávateľa. Podľa Puchého návrh pripravili po konzultácii s partnermi v NATO a dvojročných poznatkov z praxe. "Po schválení novely sa SR dostane na štandardnú úroveň aká je v členských krajinách NATO," zdôraznil. V prípade schválenia novely, ktorá z úradu odišla do štandardného legislatívneho procesu sa obmedzí vplyv bývalých Štb-ákov v bezpečnostných štruktúrach štátu. Novela počíta so znížením počtu osôb, ktoré sa môžu zo zákona automaticky oboznamovať s utajovanými skutočnosťami. Zo súčasného stavu približne 5000 osôb sa bude výnimka zo zákona vzťahovať iba na prezidenta, premiéra, predseda parlamentu a sudcov ústavného súdu.
NBÚ sa rozhodol stransparentniť aj odvolávací proces v prípadoch, kedy preverované osoby nevyhoveli. Dotyčná osoba dostane všetky písomné dôvody prečo neprešla previerkou. Doposiaľ NBÚ oboznamoval s výsledkom iba zamestnávateľa. Daná osoba sa bude mať možnosť odvolať podľa návrhu na vyšší vojenský súd.
V oblasti priemyselnej bezpečnosti chce predmetnou novelou zákona NBÚ odstrániť korupčné riziko, ktoré mohlo vzniknúť, keď o previerku priemyselnej bezpečnosti žiadal štátny orgán. Úradník na ministerstve mohol teoreticky selektovať žiadosti a poskytnúť NBÚ neúplné informácie. Firma, ktorá dokladuje, že sa uchádza o predmetné aktivity bude môcť NBÚ priamo požiadať o vykonanie previerky priemyselnej bezpečnosti.
Novela počíta aj zo zrušením súčasného nepružného zoznamu utajovaných skutočnosti. Utajované skutočnosti sa budú utajovať na základe paragrafového znenia, vysvetlil Puchý. Pripomenul známy prešľap, kedy na začiatku pôsobenia NBÚ sa platy členov vlády oficiálne objavili na internete hoci boli zaradené na zozname utajovaných skutočností ako tajné.
Previerky vojakov a zamestnancov MO SR budú naďalej vykonávať vojenské spravodajské služby, ale definitívny verdikt vydá NBÚ. Novela by mala vstúpiť do platnosti od 1. januára 2004. Avšak pri osobách s osobitným postavením ako sú členovia vlády, poslanci predstavitelia samosprávy, bude účinnosť zákona posunutá k 31. decembru 2006.