ov kandidátskych krajín, ktorých do Bruselu pozval predseda EP Pat Cox. Iniciatívu EP ocenil predseda českého Senátu Petr Pithart, ako aj predseda Národnej rady SR (NR SR) Pavol Hrušovský.
"Tento krok EP si zaslúži našu vďaku," povedal Pithart, ktorý zároveň privítal možnosť prípravy europoslancov ešte pred vstupom do EÚ. "Dôležité je, aby sa poslanci zoznámili s prácou, právomocami, ako aj zodpovednosťou," uviedol pre agentúru SITA Hrušovský, ktorý je presvedčený, že parlamentné strany na Slovensku ponúkli do funkcií pozorovateľov tých najlepších. "Je to obrovská príležitosť, ktorú, verím, že všetci využijú a ktorá bude nielen v ich prospech, ale aj budúcej dobrej reprezentácie v EP po júnových voľbách v roku 2004," dodal predseda slovenského parlamentu.
Ešte pred referendom o vstupe SR do EÚ sa 5. mája štrnásti slovenskí zástupcovia po prvý raz zúčastnia na zasadnutí EP v Bruseli. Zúčastňovať sa budú na celej činnosti EP v Bruseli, Luxemburgu a Štrasburgu. Na zasadnutiach sa budú môcť zapojiť do debaty v rodnom jazyku, nebudú však môcť hlasovať. Plnoprávnymi členmi sa stanú až dňom vstupu do EÚ.
Po júnových voľbách do EP v roku 2004 sa zasadnutie nového EP uskutoční v druhý júlový týždeň. Od júla do decembra sa všetky členské štáty EÚ zúčastnia na voľbách do vnútorných orgánov EP, ako aj ďalších inštitúcií EÚ (Európska komisia, ombudsman, Európska centrálna banka a ďalšie).
Už v stredu sa po prvýkrát zúčastní veľvyslanec SR pri Európskych spoločenstvách v Bruseli Juraj Migaš na zasadnutí COREPER II. - výboru stálych predstaviteľov, ktorí pripravujú zasadnutia rád ministrov.