Bratislava 30. apríla (TASR) - Ak by sa referendum o vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ) konalo v prvej dekáde apríla, zúčastnilo by sa na ňom 66,8 percenta občanov. Neúčasť na plebiscite deklarovalo 19,9 percenta respondentov.
Integráciu Slovenska do únie by podporilo 77,2 percenta potenciálnych účastníkov referenda, čo je o päť percent viac ako v marci. Proti vstupu by hlasovalo deväť percent opýtaných. Nerozhodnutých je 13,8 percenta respondentov, čo je o 5,2 percenta menej ako v marci.
Určite by sa na referende zúčastnilo 42 percent občanov, čo je o 0,2 percenta menej ako pred mesiacom. Skupina tých, ktorí sa určite nezúčastnia na májovom referende, vzrástla o 1,4 percenta na terajších 10,7 percenta. V otázke účasti na referende sa ešte nerozhodlo 13,3 percenta respondentov, čo je o 1,2 percenta opýtaných menej. K zanedbateľnému nárastu o 0,1 percenta v porovnaní s marcom došlo v skupine, ktorá sa skôr zúčastní ako nezúčastní na plebiscite (24,8). Skôr sa nezúčastní ako zúčastní na referende 9,2 percenta opýtaných, čo je o 0,1 percenta menej ako v marci.
Ako ďalej vyplýva z prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1266 respondentov nad 18 rokov uskutočnil Ústav pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade SR v dňoch od 1. apríla do 10. apríla, záujem občanov zúčastniť sa na referende klesá. Naopak počet tých, ktorí sú rozhodnutí nezúčastniť sa na májovom plebiscite, sa mierne zvyšuje. Približne na rovnakej hladine zostáva podiel občanov, ktorí vyjadrili nerozhodnosť v otázke účasti. Podpora vstupu SR do EÚ však narastá. Podiel negatívnych hlasov sa v posledných troch mesiacoch udržiava na rovnakej úrovni. Informovanosť občanov o dátume konania plebiscitu sa výraznejšie nezvýšila.
Najnižší záujem zúčastniť sa na referende je medzi nekvalifikovanými robotníkmi (59), nezamestnanými (57), nad 60 rokov (52) a respondentmi so základným vzdelaním (48). Najmenej záujemcov o účasť na plebiscite je u respondentov z Nitrianskeho (62) a Trenčianskeho kraja (60), sympatizantov Komunistickej strany Slovenska (60) a Hnutia za demokratické Slovensko (54). Viac nerozhodnutých bolo v apríli medzi občanmi so základným vzdelaním (23), nad 60 rokov (20), nekvalifikovanými robotníkmi (19) a medzi stúpencami HZDS (17).
Tendencia podporiť integráciu SR do EÚ je charakteristická pre respondentov s vyšším ako základným vzdelaním a neúplným stredoškolským vzdelaním, pre občanov maďarskej národnosti, podnikateľov a oslovených z miest nad 100 tisíc obyvateľov. Odmietavý postoj k vstupu Slovenska do únie najčastejšie zaujímali respondenti vo veku od 50 do 59 rokov a sympatizanti HZDS. Nerozhodnosť v otázke vstupu SR do únie je charakteristická najmä u občanov nad 60 rokov, so základným vzdelaním, nekvalifikovaných robotníkov, nezamestnaných, respondentov zo Žilinského kraja, sympatizantov HZDS a Smeru.
Informovanosť občanov o termíne konania referenda sa v porovnaní s marcom zvýšila o jedno percento na terajších 86 percent. O termíne konania referenda nevedelo 14 percent respondentov, čo je o jedno percento menej ako v marci.
K najinformovanejším patria zamestnanci (95 percent) a stúpenci Komunistickej strany Slovensko (KSS) (95), občania vo veku od 40 do 49 rokov (92). Vyše 90-percentná informovanosť je u občanov vo veku od 50 do 59 rokov (91), s úplným vysokoškolským (96) a stredoškolským vzdelaním (93) a podnikateľov (93). Najmenej informovaní o termíne referenda sú občania so základným vzdelaním (27), nezamestnaní (23), 60 a viac roční (22) a respondenti, ktorí nesympatizujú so žiadnym politickým subjektom (22).
Upozornenie: Grafické oddelenie Ekonomickej redakcie TASR vydáva k správe graf.