MM) za obnovenie diskusie o dekriminalizácii konopy siatej, ktorá sa uskutoční v sobotu o 15:00 na Námestí slobody v Bratislave, je podľa neho pokračovaním celosvetovej diskusie o legalizácii marihuany. "Úlohou zdravotníkov, ktorí sa venujú problematike drog, je presadzovanie zdravého životného štýlu," tvrdí Okruhlica. Ako dodal, odborníci by nemali vstupovať do politickej diskusie, ale by mali informovať o možných dopadoch užívania drog na ľudský organizmus, či na celú spoločnosť.
Ľudia musia vedieť, že užívanie napríklad marihuany je zákonom zakázané, musia mať dostatok informácii o jej zdravotných a spoločenských rizikách, tvrdí Okruhlica. Zo všeobecného hľadiska je však užívanie marihuany, či inej nelegálnej látky, slobodným rozhodnutím každého jednotlivca. "Nie sme za to, aby človek užíval návykové látky - a to aj alkohol," konštatoval riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave. Predstava, že sa spoločnosť úplne zbaví zdraviu škodlivých látok, opiátov a drog, je však podľa neho nereálna. Marihuana patrí do skupiny takzvaných cannabiodov, pochádza z rastliny konope a je halucinogénna. Účinky pri jej fajčení nastupujú behom pár minút a odznievajú po dvoch-troch hodinách. Pri konzumácii marihuany v jedle, či v nápojoch sa účinky dostavujú neskôr a intenzívnejšie. Podľa informácii občianskeho združenia Odyseus, ktoré sa venuje problematike užívania drog, v malom množstve má marihuana na užívateľov relaxačné a stimulačné účinky - spomaľuje mozog, uvoľňuje telo, zostruje zmyslové vnemy a zvyšuje chuť do jedla. Užívatelia marihuany môžu po požití väčších alebo silnejších dávok cítiť podobné účinky ako pri LSD - nevoľnosť, halucinácie, strach a úzkosť, návaly paniky a paranoju. Pri dlhodobom užívaní marihuany sa môže vyskytnúť aj tzv. amotivačný syndróm, ktorý charakterizuje znížená energia a ctižiadosť, apatia, zúžený rozsah pozornosti, slabý úsudok, zhoršené komunikačné schopnosti, zhoršená pamäť a koncentrácia, či astma a bolenie hrdla. Závislosť od marihuany existuje, aj keď je v porovnaní s inými drogami menšia, upozornil Okruhlica. V prípade, že má užívajúci marihuanu predispozície na psychické poruchy, napríklad schizofréniu, môže ich práve marihuana vyvolať, dodal Ľ. Okruhlica.
Medzi najčastejšie riziká spojené s užívaním marihuany patrí aj spomalenie reflexov, ktoré môže spôsobiť dopravné nehody. Jej fajčenie, zvyšuje - rovnako ako fajčenie tabaku, riziko srdcovocievnych ochorení.