Ministerstvo financií navrhlo, vláda podporila a finančný výbor odporúčal schváliť aj zníženie štátnej prémie z 20 na 15 percent ročného vkladu, a to od júla. Ale poslanci vo výbore pre sociálne veci a rodinu sa zamysleli, medzi nimi alebo s nimi aj jedenásť poslancov z ANO, štyria z KDH a jedna poslankyňa z SMK. Pomohlo aj ďalších osemnásť koaličných poslancov, ktorí sa hlasovania zdržali a spolu s opozíciou tým oddialili pokles prémie na budúci rok.
Títo poslanci nevideli ani najmenšiu prekážku v tom, že na 20-percentnú prémiu nie sú peniaze. Nepresvedčilo ich ani to, že aj keby boli, súčasná prémia predstavuje príliš štedrú podporu produktu (ktorý nie vždy slúži na čo by mal - fiktívne faktúry za percentá sú verejným tajomstvom) a že odpor sporiteľní proti akýmkoľvek zmenám stále využíva tie isté argumenty. Názory troch súkromných firiem, ktoré v predaji stavebného sporenia podnikajú, si poslanci z výboru pre sociálne veci a rodinu osvojili. Zdôvodnenie pozmeňovacieho návrhu akoby písali sporiteľne: „Zmeny kratšie ako v 12-mesačnom intervale vôbec nie sú vhodné, pretože zneistia stavebných sporiteľov a rozkolíšu celý systém. Pokles tvorby zdrojov stavebných sporiteľov by mal negatívny vplyv na počty stavaných bytov, údržbu bytového fondu a zamestnanosť.“ To tvrdia sporiteľne už roky, klienti pribúdajú, a podobne aj zisky najväčšej z nich. Poslanci zasa vedia, že stavebných sporiteľov je dosť. A sporitelia chodia voliť.
Riešením sa zdá vzorec, ktorý by ušetril stavebných sporiteľov „neistoty“, ministerstvo financií a sporiteľne dohadovania a možno pripravil o výhody niektorých poslancov. Mohol byť už dávno na svete. Ministerstvo financií nechce svoju predstavu o ňom predložiť, ak vôbec už nejakú má. Zato Prvá stavebná ideálny vzorec pozná - je ideálny aj v tom, ako je pre ňu výhodný.

Beata
Balogová
