Košice 3. mája (TASR) - Nostalgickými jazdami historických električiek po košických uliciach, Gemerským jarmokom, vystúpeniami folklórnych súborov a ľudových hudieb, ako aj nefalšovanými rytierskymi slávnosťami pokračovali dnes oslavy Dňa mesta Košice 2003.
V jednej z električiek pripomínajúcich časy dávno minulé bola lesklá bronzová tabuľka s výrazným nápisom Pľuvať na dlážku a vodiť psov je zakázané.
Najväčšiu záujem Košičanov a návštevníkov mesta pritiahli historické scénky zo stredoveku spojené s dobovým vyznaním lásky, vystúpenia potulných muzikantov a rytierov, ale aj ohlušujúca streľba zo starodávnych pušiek a "ukážky z činnosti" stredovekého trestného práva. Zlodej v klade prísne strážený čatou po zuby ozbrojených halapartníkov zo spolku šermiarov Via Cassa musel bosý prešliapať celú Hlavnú ulicu.
"Keby dnešní zlodeji a privatizéri museli na hanbu chodiť bosí a mučili by ich tak, ako sa to robilo so zlodejmi v stredoveku, nebolo by toľko biedy a chudoby. Dnešným tunelárom a zbohatlíkom by mali zakrútiť krkom, až kým by dušu nevypustili," povedala jedna z prizerajúcich sa postarších dám.
Folklórne klenoty gemerského regiónu priblížilo spolu cca 150 účinkujúcich z viacerých renomovaných folklórnych súborov a ľudových hudieb. Podľa slov úradujúceho richtára Spolku Gemerčanov v Košiciach Jána Klobušníka vystúpenia boli ladené 200. výročím spojenia Gemera s Malohontom.
Súčasťou dnešného programu osláv Dňa mesta Košice 2003, ktoré sa začali vo štvrtok a potrvajú až do stredy 7. mája, boli aj početné kultúrne podujatia, futbalový turnaj leteckých spoločností a tiež Aerobic show. V centre voľného času (CVČ) Domino zároveň vyvrcholil dvojdňový festival fantázie Casscon 2003, zameraný na všetko fantastické, tajomné a záhadné. V jeho programe boli početné prednášky, videoprojekcie, výstavy, hry a súťaže, ktoré pripravili sci-fi kluby Fahrenheit 451 a Camarila.
Oslavy Dňa mesta Košice sa konajú od roku 1995. Mesto si nimi pripomína jednu z najvýznamnejších udalostí vo svojich dejinách, keď 7. mája 1369 panovník Ľudovít Veľký udelil Košiciam ako vôbec prvému európskemu mestu erbovú listinu. Do tých čias dostávali erby len šľachtici.