SME

Streetparty za dekriminalizáciu marihuany sa prišlo pozrieť niekoľko stoviek ľudí

Bratislava 3. mája (TASR) - Transparent s nápisom Legalizujme prírodu s kresbou konopného listu vítal účastníkov dnešného bratislavského pouličného ...

Bratislava 3. mája (TASR) - Transparent s nápisom Legalizujte prírodu s kresbou konopného listu vítal účastníkov dnešného bratislavského pouličného pochodu za dekriminalizáciu marihuany.

Niekoľko stoviek prevažne mladých ľudí čakalo na začiatok mítingu, ktorý je súčasťou celosvetovej akcie Million Marijuana March 2003 takmer dve a pol hodiny, pretože organizátorom skomplikovali začiatok technické problémy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V úvode verejného happeningu vystúpili s prejavom zástupcovia Občianskych združení DiveRzita, Cannadia - zelený svet, neinvestičného fondu Prečo nie konope? a internetového portálu mmm.kyberia.sk . Vo svojom príhovore poukázali na údajné dezinformácie o účinkoch psychoaktívnej látky THC obsiahnutej v marihuane, ktoré sa prostredníctvom viacerých politikov a médií dostávajú k verejnosti. Podľa nich je prohibícia tejto rastliny nezákonná a vyvolaná umelo, podobne ako to bolo so zákazom alkoholu v USA začiatkom 20. storočia. Okrem toho poukázali na skutočnosť, že viacerí lekári a vedci zistili pozitívne účinky marihuany pri liečení niektorých závažných chorôb a psychických ochorení, akými sú napríklad tzv. šedý zákal, či depresia.

SkryťVypnúť reklamu

Aktivisti sa dotkli aj problematiky pestovania technického konope. Suroviny z tejto rastliny, teda semená, vlákna a drevnaté stonky sa v niektorých krajinách používajú na výrobu olejov, kozmetiky, textílií, či stavebných materiálov. Na Slovensku je pestovanie technickej marihuany s obsahom THC nižším ako jedno percento podmienené povoleniami ministerstva zdravotníctva, ministerstva hospodárstva a Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho. Práve tieto, podľa nich zbytočné byrokratické opatrenia zapríčinili, že konope sa v 80. rokoch ako úžitková plodina vytratila z polí a v poľnohospodárstve jeho pestovanie takmer zaniklo.

Akciu za liberalizáciu marihuany sledovalo niekoľko desiatok policajtov, no atmosféra mítingu bola pokojná. Organizátori pripravili pre návštevníkov kultúrny program, ktorý by mal trvať do polnoci. Účastníci streetparty mohli podpísať petíciu s otázkami o prohibícii tzv. ľahkých drog. Táto petícia sa dostane do rúk poslancom Národnej rady SR a členom Európskeho parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Lintner: Otázka dekriminalizácie konope na Slovensku je priskorá

Otázka dekriminalizácie marihuany na Slovensku je podľa podpredsedu ANO Ľubomíra Lintnera vzhľadom na súčasný stav spoločnosti priskorá. Predstaviteľ jedinej liberálnej strany v slovenskej vládnej koalícii spája otvorenie tejto problematiky s ekonomickou stabilizáciou Slovenska, ktorá by mohla nastať okolo roku 2010.

"Ako liberáli sme samozrejme niekde tam, kde sú Holanďania, no pre nás je dôležitá predovšetkým ekonomická prosperita krajiny, a nie legalizácia ľahkých drog," vyhlásil v rozhovore pre TASR Lintner. "Pre Slovensko je to jednoznačne priskorá téma, pretože si zatiaľ nevieme poradiť ani s tou dávkou slobody, ktorú tu máme," dodal. ANO chce svojim liberalizmom najprv stabilizovať slobodu podnikania a oživiť trh a až potom sa bude venovať legalizácii ľahkých drog.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Lintnera môže proces dekriminilizácie konope v SR ovplyvniť aj integrácia Slovenska do Európskej únie (EÚ). Po vstupe do spoločenstva európskych štátov sa posunieme ekonomicky, ale dôležitá bude i otázka prijatia euromeny, skonštatoval. Zároveň odhadol, že pri udržaní trojpercentnej hranice schodku štátneho rozpočtu by sa mohlo Slovensko pripojiť k euromene a tým aj začať diskutovať o legalizácii marihuany okolo roku 2010.

Na otázku, či by podobne ako v Holandsku dekriminalizácia ľahkých drog pomohla k rýchlejšiemu rozvoju cestovného ruchu na Slovensku, Lintner uviedol, že to nie je ideálne riešenie. "Urobiť tu boom turistiky prostredníctvom legalizácie ľahkých drog sa mi zdá ako príliš silná káva. Mali by sme skvalitniť to, čo sa tu ponúka a umožniť rozvoj cestovného ruchu prostredníctvom výhodných úverov pre podnikateľov a nízkej dane z pridanej hodnoty v tejto oblasti," uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

Smer nie je za legalizáciu marihuany, ale za rozlíšenie trestnoprávnych postihov

Strana Smer nie je za legalizáciu ľahkých drog, ale za rozlíšenie trestnoprávnych postihov za delikty, ktoré s drogami súvisia. V momentálnej spoločensko-ekonomickej situácii však nevidí líder Smeru Robert Fico dôvod otvárať otázku dekriminalizácie marihuany na Slovensku.

"Nemá zmysel ukladať tresty podľa Trestného zákona osobe, ktorá vyfajčí jednu cigaretu marihuany," povedal pre TASR na okraj prvého pouličného pochodu za liberalizáciu marihuany, ktorý sa dnes koná v Bratislave ako súčasť medzinárodnej akcie s názvom Million Marijuanna March 2003. Prečiny súvisiace s držbou ľahkých drog sa dajú podľa neho riešiť disciplinárnymi trestami. Páchatelia, ktorí marihuanu držia, vyrábajú a predávajú, by však mali byť aj postihovaní. Smer sa však chce momentálne venovať skôr otázkam životnej úrovne a sociálnej situácie občanov, dodal Fico.

SkryťVypnúť reklamu

Nedovolené prechovávanie omamnej látky alebo psychotropnej látky, jedu, či prekurzora pre vlastnú potrebu klasifikuje Trestný zákon ako trestný čin, za ktorý hrozí páchateľom odňatie slobody až na tri roky alebo prepadnutie veci.

KDH nepodporuje liberalizáciu mäkkých drog

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) nepodporuje liberalizáciu prístupu k tzv. mäkkým drogám, ako je napríklad marihuana.

"Nie je to cesta k vylepšeniu stavu spoločnosti, či už z hľadiska životnej úrovne, bezpečnosti občanov alebo rozvoja ľudskej osobnosti," povedal pre TASR podpredseda KDH Ján Figeľ. Možno sa pritom podľa jeho slov opierať o mnohé skúsenosti z krajín západnej Európy, ktoré sú skôr varujúce a výstražné v dosahoch na užívateľoch drog a na ich bezprostredné okolie. Keď si chce niekto zvoliť cestu k drogám, môže začať aj s mäkkými, avšak vývoj vedie k preklopeniu k tvrdým drogám, konštatoval Figeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Snahy o legalizáciu ľahkých drog označil Figeľ za "moderné práva", "volanie po všelijakých pocitových vymoženostiach". "Ak sa takto vyformuje väčšina, tak si to aj uzákoní," dodal. Podľa kresťanských demokratov to však nie je to dobrá cesta pre Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 895
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 714
  3. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 493
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 346
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 217
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 153
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 662
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 213
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu