Bratislava 4. mája (TASR) - Oficiálna časť kampane pred referendom o vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ) sa začala dnes úderom polnoci. Kampaň sa skončí v stredu 14. mája o 14.00 hodine, presne 48 hodín pred otvorením hlasovacích miestností.
Na desaťdňové predreferendové obdobie bude sústredená vládna kampaň prostredníctvom vybraných reklamných agentúr a regionálnych projektov s cieľom zabezpečiť dostatočnú, nadpolovičnú účasť oprávnených voličov na hlasovaní. 7. mája v Trnave odštartuje séria propagačných podujatí spojená s hudobnými koncertmi v krajských mestách. Po Nitre, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici a Prešove vyvrcholia koncerty 13. mája v Bratislave a Košiciach pod názvom O tri dni! Využi svoj hlas.
Verejnoprávne médiá vyčlenili na kampaň desať hodín vysielania, pričom tento priestor je rozdelený paritne medzi všetky parlamentné subjekty. Okrem Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo) môže byť kampaň vo forme reklamy odvysielaná aj v iných, súkromných elektronických médiách. Takáto reklama však nesmie slúžiť na prezentáciu a podporu politických strán a hnutí.
Predreferendová kampaň bude stáť daňových poplatníkov spolu 51 miliónov 32 tisíc korún.
Do kampane sa samostatne zapoja aj politické strany. Oficiálnu predreferendovú kampaň odštartovala SDKÚ dnes pod heslom Musí nás byť dosť. Jej nosnou časťou bude priamy kontakt s občanmi. KDH už začalo s distribúciou novín Budúcnosť, kde prezentuje víziu Slovenska po vstupe do EÚ. Zmeny, ktoré krajinu čakajú v súvislosti s integračným procesom, približujú kresťanskí demokrati občanom aj prostredníctvom informačnej brožúrky, ktorá dostala tvar "europasu". Od Európskej ľudovej strany získali na kampaň viac ako 600 tisíc Sk. Politici SMK plánujú v nasledujúcich dvoch týždňoch navštíviť okolo 40 miest a obcí na strednom a južnom Slovensku. SMK pripravila tiež rôzne propagačné materiály o EÚ. Na kampaň pred referendom vyčlenila strana 1,2 milióna korún. ANO plánuje minúť na predreferendovú kampaň približne 500 tisíc korún. Ďalšie finančné nároky vykryla Európska liberálna, demokratická a reformná strana. Jej pričinením vydali brožúrku, ktorú distribuujú občanom prostredníctvom svojich okresných štruktúr.
Smer plánuje vydať malú brožúrku s návodom, ako čerpať financie z predvstupových a štrukturálnych fondov EÚ. Stimulovať Slovákov k účasti na referende chce strana aj prostredníctvom viacerých regionálnych stretnutí, ktoré organizujú okresné kancelárie strany. HZDS už začalo informačno-vysvetľovaciu predreferendovú kampaň a postavilo ju na osobnom stretávaní poslancov a iných osobností spoločenského života s občanmi. KSS nepripravuje žiadne osobitné mítingy, ktorými by vyzývali svojich voličov a sympatizantov k účasti na referende.
Vlastné informačné a propagačné aktivity zároveň vyvíja Delegácia Európskej komisie v SR.
Podporiť účasť občanov na hlasovaní o začlenení krajiny do EÚ prídu na Slovensko aj zahraniční politici. V pondelok 5. mája pricestuje do Bratislavy komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen a v utorok 6. mája šéf Európskeho parlamentu Pat Cox. Predreferendovú kampaň by mali prísť podporiť tiež minimálne traja premiéri z krajín Európskej únie.
Referendum o vstupe SR do EÚ sa uskutoční 16. a 17. mája a občania budú odpovedať na otázku "Súhlasíte s tým, aby sa SR stala členským štátom EÚ?". V prvý deň budú volebné miestnosti otvorené od 14.00 do 22.00 hodiny, nasledujúci deň od 07.00 do 14.00 hodiny. Počas referenda bude otvorených 5097 hlasovacích miestností.
Plebiscit bude stáť takmer 196 miliónov korún. Rezort vnútra by mal dostať zo spomínanej sumy 167 miliónov korún a Štatistický úrad SR 28 miliónov. Verejnoprávne médiá - SRo a STV si rozdelia 89 tisíc a 430 tisíc korún. mab som