Bratislava 4. mája (TASR) - Strana Smer očakáva, že vláda Mikuláša Dzurindu podá demisiu v prípade, ak sa májové referendum o vstupe SR do Európskej únie (EÚ) skončí pre nedostatočnú účasť voličov neúspechom. Pred vstupom SR do únie by však podľa lídra Smeru Roberta Fica nebolo vhodné vyvolávať predčasné parlamentné voľby.
"Ak by referendum nebolo úspešné, vláda, ktorá ho pripravila, zaň musí prevziať zodpovednosť. Mala by teda podať demisiu, čo však neznamená predčasné voľby," povedal pre TASR líder Smeru Robert Fico. Počíta s tým, že po demisii Dzurindovej vlády, ktorej by malo predchádzať vyslovenie nedôvery v parlamente, bude nový kabinet zostavený "na základe čísiel, ktoré vzišli z volieb".
Fico zopakoval, že jeho strana nemá do vstupu Slovenska do EÚ a NATO záujem destabilizovať politický systém vyvolávaním predčasných volieb a spôsobovať krízové situácie, ktoré by mohli ohroziť splnenie jedného zo základných kritérií. A tým je politická stabilita, dodal líder Smeru. Je však presvedčený o tom, že po vstupe SR do únie v máji 2004 "príde povstupový šok", ktorý vytvorí podmienky na predčasné voľby.
Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) podľa slov podpredsedu strany Sergeja Kozlíka uznáva, že zodpovednosť za referendum nenesie len vicepremiér Pál Csáky, ale celá vláda. Prípadné konzekvencie voči nej nepovažuje za vhodné v danej chvíli rozoberať.
"Momentálne by som nepredbiehal udalosti, aby sme nevytvárali negatívne emócie," povedal Kozlík. Hnutie kvôli neoslabovaniu priebehu referenda nechcelo hlasovať ani o vyslovení nedôvery Csákymu, z toho istého dôvodu detailne nechce rozoberať ani túto problematiku. V každom prípade však HZDS bude vyvodzovať dôsledky voči vláde ako takej, dodal Kozlík. Za kľúčové považuje, "aby sme sa zapojili do referenda."
Ku kampani však HZDS má vážne výhrady. "Vláda nevie osloviť ani 30 percent obyvateľov, z hľadiska úspechu referenda je kľúčová práve opozícia a mimovládne organizácie a tie sú z kampane dosť vytesnené," uviedol Kozlík. Zodpovednosť týmto pádom leží na vláde, ktorá si prisvojuje referendovú kampaň, dodal.
Podobný názor ako Fico prezentoval už skôr podpredseda koaličnej ANO Ľubomír Lintner, ktorý si myslí, že v prípade neúspešného referenda by mala odstúpiť celá vláda. Tiež však odmieta predčasné parlamentné voľby.
Slovenskí komunisti naopak očakávajú, že po prípadnom neúspechu nadchádzajúceho referende by mali byť vypísané nové parlamentné voľby. Tajomník ústredného výboru KSS Ladislav Jača povedal, že komunisti budú pravdepodobne požadovať zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR s návrhom na vyslovenie nedôvery kabinetu premiéra Mikuláša Dzurindu.