
Po Ivanovi Gašparovičovi (vpravo) má vlastnú stranu aj Vojtech Tkáč (vľavo). Na jej ustanovujúci kongres prišiel aj Robert Fico.
FOTO SME - PAVOL MAJER
ĽÚ je po HZD, ktoré vzniklo tesne pred voľbami, v krátkom slede už druhá strana, ktorú založili odídenci z HZDS. Tkáč hovorí, že sa chce etablovať ako ľudová, proeurópska a reformná strana, na slovenskej politickej scéne mieni zaujať priestor v strede „mierne doprava“. Podľa svojich slov urobí všetko pre to, aby sa kandidáti ĽÚ dostali do Európskeho parlamentu, „na Hrad“ a do Národnej rady.
Prvou podpredsedníčkou ĽÚ sa stala Oľga Keltošová. Ďalšími podpredsedami sú poslanec Národnej rady Ján Mikolaj a trnavský a prešovský župan - Peter Tomeček a Peter Chudík. Jedinou novou tvárou vo vedení je bývalá predsedníčka mládežníckej organizácie HZDS Monika Krištofičová.
„Slovensko sa musí stať Slovenskom regiónov,“ vyhlásil Tkáč. Prispieť k tomu by podľa neho malo utvorenie druhej komory parlamentu - „komory regiónov“, ktoré chce ĽÚ presadzovať. Únia nebude mať okresné štruktúry, iba krajské a miestne organizácie.
„Chceme vystupovať sofistikovane,“ vyhlásil Tkáč. ĽÚ podľa neho rešpektuje vládnu koalíciu a nateraz chce byť opozičnou stranou. Hovoriť mieni so všetkými demokratickými subjektmi, časť vedenia HZDS však podľa Tkáča túto podmienku nespĺňa.
Predseda Smeru Robert Fico delegátov snemu poprosil, aby neprebiehali súboje v opozičnom tábore. Prisľúbil, že Smer ich stranu nikdy nebude považovať za „konkurenčný subjekt, ktorý by mal byť predmetom nejakých našich negatívnych politických vyhlásení“.
„Jediným protivníkom, pokiaľ ide o stranu Smer, je pravicová politika Mikuláša Dzurindu. Nás nič iné na slovenskej politickej scéne nezaujíma,“ pripomenul Fico.
Na sneme bolo viacero zahraničných hostí. Z domácich politikov ho okrem Fica navštívil aj predseda HZD Ivan Gašparovič, ANO zastupoval Jozef Heriban a SMK Edit Bauer. Svojich bývalých kolegov z HZDS tkáčovci nepozvali.
Tkáč Gašparovičovi: Prepáč protivenstvá
Na ustanovujúcom sneme Ľudovej únie sa to len tak hemžilo priateľskými gestami. Začal s tým Vojtech Tkáč, ktorý snemovanie spočiatku viedol. Hostí „vítal veľmi srdečne“, nezabudol ani na novinárov, ktorých prácu si podľa svojich slov veľmi váži.
Roberta Fica i svojho bývalého kolegu z HZDS Ivana Gašparoviča Tkáč tituloval „docent“, nemenej pozorný bol aj k predstaviteľom koaličných strán - Jozefovi Heribanovi z ANO a Edit Bauer zo SMK, s ktorými sa mu podľa jeho slov vždy dobre spolupracovalo. Tí jeho strane zaželali veľa úspechov.
Po Gašparovičovom odchode z HZDS sa od Tkáča očakávalo, že svojho kolegu bude nasledovať. Namiesto toho sa však postavil na stranu predsedu Vladimíra Mečiara a odchod označil za nekorektný.
Gašparovič mu to v sobotu nevytkol, no neodpustil si poznámku: „Viacerí z vás nás odsudzovali a neuznávali dôvody nášho rozhodnutia. Mohlo by ma tešiť, že ste zmenili názor, a tie dôvody, ktoré ste označili za neexistujúce, ste založením ĽÚ potvrdili.“
Tkáč neváhal a Ivanovi, ako ho oslovil, sa za „všetky protivenstvá“, ktoré mu ľudia z ĽÚ spôsobili, ospravedlnil. Úvahy o zlúčení s HZD však označil za predčasné.
Ľudovej strane sa do svojich radov nepodarilo získať len bývalých členov HZDS. Medzi delegátmi snemu bol aj olympijský víťaz v chôdzi na 20 kilometrov z roku 1988 a bývalý poslanec za SDĽ Jozef Pribilinec.
(joč)

Beata
Balogová
