.
Národniari sa rozdelili na dve skupiny po sneme v Humennom v sobotu 26. apríla, kde nezvolili nového predsedu. Protikandidátom Malíkovej bol podpredseda SNS Jozef Prokeš, ktorý ako predsedajúci snemu zvolal pokračovanie do Detvy.
Malíková sa naďalej považuje za predsedníčku a rokovanie v Detve označila len za stretnutie priaznivcov, ktorého závery nemajú žiadny vplyv na chod strany. Pripustila však, že skupina sa pokúša utvoriť dvojvládie.
„Nebudem stínať hlavy a zavediem demokratickejšie prvky do straníckej práce,“ povedal Súlovský krátko po zvolení. Chce pokračovať v zjednocovaní národných síl. Dá sa očakávať, že Súlovský sa v najbližších dňoch pokúsi úradovať v centrále strany, ale Malíkovej tajomník ešte koncom minulého týždňa spomínal, že ju dá strážiť bezpečnostnou službou.
Spor sa môže ďalej vyhrocovať, prvé trestné oznámenia už padli. Kotian dal preveriť činnosť šéfky Ústrednej kontrolnej a revíznej komisie strany, ktorá dala za pravdu Malíkovej, a chystá sa aj na Malíkovú.
Predseda PSNS Ján Slota pred detvianskym snemom jednoznačne podporil Malíkovú. Niektorí čelní predstavitelia SNS tvrdia, že Slota vie šíriť okolo seba strach a predsedom PSNS bude len dovtedy, kým je na čele SNS Malíková. Po jej prípadnom páde sú údajne v PSNS pripravené skupiny, ktoré odstavia Slotu a začnú úplne nové rokovania o zjednotení strán.
Prokeš sa na sneme v Detve zúčastnil len ako hosť. Na začiatku hrozilo, že snem nebude uznášaniaschopný práve preto, že Prokeš stranu opustil. Nakoniec vraj bolo v Detve o jedného delegáta viac, ako potrebovali - zúčastnilo sa ho 230 delegátov, teda viac ako polovica zúčastnených z humenského snemu. Jozef Zábojník z Predsedníctva SNS však tvrdí, že snemujúcich bolo málo, lebo celkový počet delegátov na sneme má byť 529.
Prokeš stále trvá na svojom rozhodnutí o odchode z Malíkovej SNS. Povedal však, že po čase sa možno do strany vráti ako radový člen.
DANIEL VRAŽDA