Vysoké Tatry 5. mája (TASR) - O novej právnej úprave záložného práva bude diskutovať vyše 60 sudcov, komerčných právnikov, advokátov, exekútorov, notárov, pracovníkov bankových inštitúcií a katastrálnych úradov na podujatí 6. a 7. mája v hoteli Grand v Starom Smokovci. Okrúhly stôl zorganizovala Komora komerčných právnikov.
Hovorca komory Jozef Marko pre TASR uviedol, že diskusia má okrem iného pomôcť zainteresovaným odborníkom odpovedať na otázku, ako správne vyhľadať potrebné údaje v registri a ako sa vyhnúť problémom, ktoré vznikajú v praxi pri zaevidovaní záložných zmlúv.
Dodal, že o výsledkoch diskusií bude predseda Komory komerčných právnikov Jozef Kravec informovať novinárov na brífingu v stredu 7. mája o 13.00 h v hoteli Grand v Starom Smokovci.
Na okrúhlom stole sa zúčastnia predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky Ján Mazák, štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Lucia Žitňanská a ďalší hostia.
Jozef Kravec zdôraznil, že záložné právo doposiaľ nebolo podrobne upravené zákonom. Nová právna úprava platí od 1. januára 2003, čo privítali najmä podnikatelia a banky. Záujemcom umožňuje aktuálne zistiť vo verejne prístupnom registri záložných práv, vedených Notárskou komorou SR v rámci Centrálneho informačného systému, ktorý hnuteľný a nehnuteľný majetok je založený a vyhnúť sa tak problémom pri jeho kúpe a predaji. Doposiaľ takáto možnosť neexistovala, pretože tieto informácie neboli verejné.