
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský (vpravo) rokoval s ústavnými právnikmi o troch zmenách v ústave. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Pred vstupom Slovenska do Európskej únie sa bude meniť naša ústava a predseda parlamentu Pavol Hrušovský očakáva, že možno už v septembri. Vyplýva to zo včerajšieho rokovania komisie ústavných právnikov, ktorí odporučili tri zmeny. Návrh novely chce Hrušovský poskytnúť politickým stranám na diskusiu už na budúci týždeň.
Podľa novely by slovenský europoslanec nemohol zastávať nijakú inú verejnú a volenú funkciu, nemohol by byť ani poslancom slovenského parlamentu.
Druhou zmenou je rozšírenie kompetencií Ústavného súdu, ktorý bude môcť rozhodovať o sťažnostiach občanov proti priebehu eurovolieb. Posledná úprava sa týka občanov únie, ktorí majú trvalý pobyt na našom území. Ústava im zaručí právo voliť a byť volený vo voľbách do europarlamentu.
„Budem získavať podporu pre tieto nevyhnutné zmeny, ktoré treba urobiť čo najskôr,“ povedal Hrušovský. O iných zmenách ústavy neuvažoval. Už teraz je však pravdepodobné, že jeho návrh sa po rokovaní s politickými stranami rozšíri o ďalšie body.
Avizoval to už aj predseda SMK Béla Bugár. Tvrdí, že všetky potrebné zmeny ústavy sa musia urobiť už teraz. „SMK začne debatu minimálne o otázke preambuly,“ vyhlásil. O zapracovanie svojho návrhu na obmedzenie poslaneckej imunity sa pokúsi aj poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý. „Ja preto urobím všetko, ale potrebujem podporu svojich kolegov,“ hovorí Galbavý.
Návrh Hrušovského by mohol získať podporu opozície. „Myslím si, že tieto tri body sú aktuálne a že ich podporíme pri hlasovaní v parlamente,“ sľubuje podpredsedníčka Smeru Monika Beňová. Jej stranícky šéf Robert Fico pre agentúru TASR povedal, že by novela mala upraviť aj niektoré ustanovenia týkajúce sa reformy verejnej správy.
Ústavný právnik Peter Kresák si myslí, že dve z troch navrhnutých zmien nie sú nevyhnutné. „Keby tam nebola, tak sa nič nedeje,“ hovorí o nezlučiteľnosti funkcií poslanca europarlamentu. Tvrdí, že veľká časť krajín únie ju vo svojich ústavách nemá a je to iba otázka politickej vôle. Podobný názor má aj na úpravu postavenia cudzincov pri voľbách do Európskeho parlamentu. „Tento krok absolútne nie je nevyhnutný,“ vyhlásil.
(rp)