Bratislava 6. mája (TASR) - Stiahnutie veľvyslanca Slovenskej republiky na Kube na konzultácie a odloženie pravidelných stretnutí medzi vládami oboch krajín žiadal dnes predseda výboru Národnej rady SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien László Nagy.
Výzva zaznela ako kritika oneskorenej reakcie slovenskej diplomacie na zatknutie 75 kubánskych disidentov a ich odsúdenia aj na viac než 20 rokov väzenia. Nagy je jedným zo signatárov z dvadsiatky slovenských osobností, ktoré listom žiadajú prezidenta Kubánskej republiky Fidela Castra o okamžité prepustenie uväznených.
List koncipovaný občianskym združením Človek v ohrození a nadáciou Pontis podporili svojimi podpismi okrem iných predseda parlamentu Pavol Hrušovský, bývalý prezident Michal Kováč, poslanec KDH František Mikloško, veľvyslanec SR v USA Martin Bútora, politológ Miroslav Kusý i historik Dušan Kováč. Podľa vyjadrenia šéfa nadácie Milana Niča požiadať o podporu disidentov prezidenta Rudolfa Schustera nemalo pre jeho postoje a vyjadrenia voči Kube, Číne alebo Ukrajine zmysel. Premiér Mikuláš Dzurinda, podľa informácií zverejnených na dnešnej tlačovej besede, po stanovisku ministerstva 23. apríla k pripojeniu sa k listu nevidel dôvod.
V dokumente, ktorý má byť poslaný Castrovi v najbližších dňoch je vyjadrené rozhorčenie nad poslednými represiami voči politickým odporcom jeho režimu. Je zároveň apelom, aby svojich osobných politických väzňov prepustil na slobodu, pretože represie ešte viac izolujú Kubu v rámci medzinárodného spoločenstva a znemožňujú rozvoj vzájomných vzťahov.
Nagy a Nič vyjadrili na stretnutí s novinármi poľutovanie nad postojmi politickej a štátnej reprezentácie voči dianiu na Kube v presvedčení, že "obhajovať ľudské práva kdekoľvek na svete je treba bez výhrad a bez okolkov, či sa to oplatí pre obchod alebo investície". Podľa presvedčenia šéfa parlamentného výboru je to aj morálna povinnosť spoločnosti splatiť dlžobu za pomoc poskytnutú odporcom komunistického režimu na Slovensku počas totality. Preto ním vedený výbor bude v podobných aktivitách podpory obhajoby ľudských práv za hranicami SR pokračovať.