
Okamžite po tom, ako ministri Ivan Mikloš a Ľudovít Kaník zverejnili návrhy reforiem, ozval sa tábor odporcov. Len niektorí z nich však svoje argumenty postavili na faktoch. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Pripravované ekonomické reformy majú niekoľko skupín odporcov. Okrem politických strán a rôznych záujmových združení, ktoré oponujú bez použitia čísel a argumentov, dajú sa nájsť aj rýdzo odborné kritiky. Tie sa väčšinou nesnažia reformy plošne odsúdiť, ale skôr upozorniť na ich slabé stránky a riziká na základe analýzy. Oponenti, ktorí neprepočítavajú rôzne varianty dopadov na ekonomiku a jednotlivca, sú zasa takmer bez výnimiek nekompromisní vo svojom odpore k reformám alebo ich navrhnutým podobám.Kritizujú bez argumentovodbory
KOZ slovami svojho šéfa Ivana Saktora hovorí, že rovná daň by znamenala iba nepatrné zníženie dane z príjmov pre približne 80 percent zamestnancov. Kritizoval aj plán zjednotiť DPH na 20 percent. „To bude znamenať podľa našich výpočtov najmenej 400-korunový nárast výdavkov na mesiac a osobu.‘‘ Žiadne výpočty Saktor ani iní odborárski bossovia neukázali.
SOPK
Podľa šéfa SOPK Petra Mihóka by zavedenie DPH na úrovni 20 percent uvrhlo veľkú skupinu občanov pod hranicu biedy. O existencii analýzy a prepočtov na pôde SOPK sme sa nedozvedeli. Peter Mihók kritizoval aj plánované zmeny v zdanení príjmov. Podľa neho daňová reforma povedie k zvýšeniu daňového bremena a poklesu schopnosti ekonomiky a negatívnym zmenám v štruktúre spotreby občanov.
Politické strany
HZDS odmietlo koncepciu daňovej reformy s tým, že spôsobí pokles spotreby a zúženie trhového priestoru malých podnikateľov. „Koncepcia je šitá horúcou ihlou,“ povedal Sergej Kozlík. Žiadnu inú koncepciu nepredstavil. Smer prostredníctvom svojho poslanca Milana Murgaša tvrdí, že reforma daní zvýši daňové zaťaženie a že pripravuje vlastný návrh. Zatiaľ ho nikto nevidel.