BRATISLAVA - V poslednom mesiaci pribúdajú správy a dohady o amerických plánoch presunúť vojenské základne z Nemecka do niektorých postkomunistických krajín. Hovorí sa najmä o Poľsku, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Medzi kandidátmi by však mohli byť aj Slovensko a Česko.
„V USA bola významná konferencia, kde zazneli argumenty pre zníženie vojenskej účasti USA v Európe. Argumentovali, že moderný spôsob boja si nevyžaduje prítomnosť americkej armády na rôznych miestach sveta, ale lepšiu prípravu a špecializáciu, ktorú môžu zabezpečiť výcvikom doma,“ hovorí minister obrany Ivan Šimko.
„Na hypotetické otázky väčšinou politici neodpovedajú,“ povedal Šimko na otázku, či on osobne by bol za americkú základňu u nás. Ako minister obrany by však v takom prípade zvažoval najmä bezpečnostné hľadisko. Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik je skôr proti prítomnosti amerických vojakov, podobne sa vyjadril aj nezávislý poslanec Ladislav Polka.
Predseda SMK Béla Bugár hovorí, že najskôr by musel podrobne vedieť, čo by prítomnosť základne znamenala. „Tam, kde sú základne americkej armády, sú určité výhody pre daný región. Ak by som mal povedať áno, alebo nie, musel by som vedieť konkrétne, o čo ide, koľko ľudí by prišlo, a podobne. Nedá sa na to jednoznačne odpovedať, ale ak by po zvážení všetkých okolností vyšlo, že pre Slovensko by to bolo pozitívne, boli by sme za.“
Ak by sa Američania rozhodli pre Slovensko, medzi politikmi by vznikol tuhý boj. Prítomnosť zahraničných vojsk na území Slovenska by musel podľa ústavy schváliť parlament.
Názory členov branného výboru
ROBERT KALIŇÁK, predseda výboru (Smer) by s prítomnosťou Američanov nemal problém: „Ale to je môj osobný názor, nie názor strany. Isté je, že my nie sme v pohľade Američanov predmetom záujmu, lebo sme pomerne malá krajina. Oni sa viac pozerajú po Poľsku a Maďarsku. Keby sem predsa len prišli, určite by to malo pre región, v ktorom by boli, ekonomický efekt, hoci na pobyt cudzích vojsk na našom území nemáme najlepšie spomienky. Je to vec na diskusiu, lebo sú tu aj isté negatívne prvky.“
JOZEF BANÁŠ (ANO): „Ja by som s tým nemal žiadny problém. Som za, ale teraz je úplne predčasné o tom hovoriť. Najskôr by sa museli vyjadriť odborníci z ministerstva obrany, či máme technické podmienky na čosi také. A pokiaľ mám dobré informácie, Američania o základni na Slovensku neuvažujú.“
DAGMAR BOLLOVÁ (KSS): „My veľmi kategoricky vystupujeme proti vstupu Slovenska do NATO. Keď by išlo o čisto americké základne, tým skôr by sme ich neradi privítali na našom území.“
JÁN KOVARČÍK (HZDS): „Ja osobne nie som za to, aby tu mali Američania základňu. Je to vec diskusie, či by to boli negatíva, alebo pozitíva, ale zo skúsenosti pobytu amerických vojakov na základni v Nemecku viem, že ani Nemci nie sú dvakrát nadšení z toho, že tam Američania sú.“ (rf)