torok Rada Európskej únie pre vzdelávanie, mládež a kultúru, na zasadnutí ktorej sa prvýkrát zúčastnili aj ministri kultúry a školstva pristupujúcich krajín. Slovensko zastupoval minister kultúry Rudolf Chmel. O možnostiach podávania prihlášok o granty sa uchádzači môžu informovať na Ministerstve kultúry SR.
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva kultúry Monika Siekliková, dôvodom predĺženia platnosti grantových programov je, že vrcholia v roku 2004, respektíve 2005, v čase zmien so zásadným významom pre budúcnosť a štruktúru EÚ. V tomto období Európska únia privíta nové členské štáty, uskutoční sa medzivládna konferencia, ktorá prinesie výsledky na základe Konventu o budúcnosti Európy, uskutočnia sa voľby do Európskeho parlamentu a vymenovanie nových členov Európskej komisie. Tieto zmeny ovplyvnia aj oblasť kultúry a audiovízie, ktorých sa tieto programy týkajú.
Hlavným európskym kultúrnym mestom sa na základe rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady stane v roku 2006 grécke mesto Patras. V tomto roku je to rakúsky Graz, v roku 2004 Janov a Lille, v roku 2005 írske mesto Cork. Ministri v utorok schválili princíp rotácie tak, aby všetky členské krajiny vrátane prístupových, mali možnosť získať pre svoje mestá titul Európske hlavné mesto kultúry.
Minister Chmel sa na zasadnutí Rady pripojil k deklarácii o spolupráci Európskej únie, UNESCO, vládnych a mimovládnych organizácií na pomoc a ochranu irackého kultúrneho dedičstva. EU vyjadrila znepokojenie nad vandalizmom, rabovaním a nelegálnym obchodom s irackými muzeálnymi a knižničnými zbierkami. Členské krajiny EÚ budú postupovať koordinovane v boji proti nelegálnemu obchodu s pamiatkami aj prostredníctvom jednotlivých kultúrnych inštitúcií, múzeí a galérií a budú sa vzájomne informovať o predmetoch ponúkaných na predaj. Hlavným cieľom je navrátenie ukradnutých pamiatok, ktoré sú súčasťou svetového kultúrneho dedičstva, do Iraku.