ektívy zmeny. Nové veľvyslanectvá by sa mali otvoriť v Kazachstane, Kuvajte, Maroku, Luxemburgu a v Bosne a Hercegovine, generálne konzuláty v Los Angeles a Hongkongu. Propagovať krajinu by mali aj nové Slovenské inštitúty v Londýne a Bruseli, neskôr by mal pribudnúť New York.
Potrebu otvoriť stály zastupiteľský úrad v Kuvajte zdôraznil aj najnovší vývoj okolo Iraku. Minister zahraničných vecí Eduard Kukan oznámil, že úrad, ktorý zvykol fungovať len cez turistickú sezónu, otvoria skôr a posilnia ho o diplomata, zodpovedného za slovenskú účasť na obnove Iraku. Kazašská Astana sa stala zaujímavou po raste obchodnej výmeny. Kazachstan je významným obchodným partnerom SR, dovážame ropu a plyn, farebné kovy, chemikálie a bavlnu. Slovensko si od neho sľubuje budúcu diverzifikáciu energetických zdrojov.
Veľvyslanectvo v Sarajeve má potvrdiť stálu angažovanosť Slovenska v regióne. MZV túto oblasť považuje za významnú pre spravodajsko-bezpečnostné služby, ale aj diplomaciu z hľadiska budúceho členstva v Európskej únii a jej politiku voči západnému Balkánu. Ambasáda by tiež mala pomôcť zvýšiť slovenské investície v Bosne. Otvorenie konzulátu v Hongkongu alebo Šanghaji odporučil po návšteve Číny prezident Schuster. MZV si vybralo Hongkong ako centrum svetového obchodu. Konzuláty tam majú všetky štáty EÚ aj susedia z V4.
Slovensko má teraz 61 veľvyslanectiev. Z nich 31 je v Európe, osem v Amerike, 22 v Ázii, Afrike a Austrálii. Generálnych konzulátov je sedem – v Brne, Mníchove, Békešskej Csabe, Krakove, St.Peterburgu, Užhorode a Istanbule, osem stálych misií je v OSN v New Yorku, Ženeve a Viedni, pri OBSE vo Viedni, pri Rade Európy v Štrasburgu, pri EÚ a pri NATO v Bruseli a pri OECD v Paríži. Slovenské inštitúty fungujú vo Viedni, Varšave, Prahe, Budapešti, Berlíne, Moskve, Ríme a Paríži. V Moskve je tiež Spoločenský dom, obchodno-technické stredisko sa pripravuje na uzavretie, konštatuje materiál MZV, ktorý je v pripomienkovom konaní pred rokovaním vo vláde