äčšina kandidátskych štátov úzko spolupracovala pri spracovaní návrhu národného zoznamu chránených vtáčích území s mimovládnou organizáciou Spoločnosť na ochranu vtáctva na Slovensku (partnerská organizácia BirdLife International).
Na Slovensku bol k 31.decembru 2001 zaznamenaný a slovenskou faunistickou komisiou pre ornitológiu uznaný výskyt 341 divožijúcich druhov vtákov. Tento zoznam bol zúžený o 92 druhov, ktoré sa na našom území vyskytujú nepravidelne. Vznikol tak zoznam 249 pravidelne sa vyskytujúcich druhov vtákov, ktorý slúžil ako východiskový zoznam pre výber druhov na identifikáciu chránených vtáčích území.
Rozloha jednotlivých navrhovaných chránených vtáčích území v Slovenskej republike sa pohybuje od 60 hektárov (Dubnické štrkovisko) až po 128 014 hektárov (Volovské vrchy), pričom priemerná rozloha je 30 968 ha. Celková výmera navrhovaných chránených vtáčích území zaberá 1 393 580 hektárov, čo je 28,4 % územia Slovenskej republiky. Rozloha jednotlivých území v členských štátoch EÚ sa pohybuje od jedného hektára (Nemecko, Írsko) až po 550 000 hektárov (Švédsko).