Trojdňovú prestávku v jej prevádzke spôsobila zvýšená hladina spodných vôd po nedávnych záplavách.
Od začiatku tejto sezóny si ju pozrelo vyše 15 tisíc turistov. Bohatosť kvapľovej výzdoby, ktorú tvoria rôzne sfarbené stalagmity, stalaktity a sintrové jazierka, obdivovali okrem domácich návštevníkov aj Česi a Poliaci. Otvorená je od 1. februára do konca októbra s výnimkou pondelkov, informoval TASR zástupca jej správcu Ivan Mudroň.
Važecká jaskyňa je jednou z najznámejších európskych lokalít nálezov kostí jaskynného medveďa (Ursus speleaus), ktoré sa vo veľkom množstve nachádzajú v naplaveninách chodby nazvanej Kostnica. Vchod do nej leží vo výške 748 metrov nad morom. Vytvorili ju v tmavých strednotriasových vápencoch erozívna a korozívna činnosť atmosferickej vody a povrchových vôd Bieleho Váhu. Sedimentácia v jaskynných priestoroch prebiehala vo viacerých vývinových obdobiach. Medzi najkrajšie patria Jazierková dvorana, Húskova hala, Galéria, Klenotnica a ďalšie.
Jaskyňu, ktorú počas vlaňajšej sezóny navštívilo asi 26 tisíc záujemcov, objavil v roku 1922 važecký rodák Ondrej Húska, v tom čase študent lesníckej školy. Pre verejnosť ju sprístupnili v roku 1928.