Bratislava 9. mája (TASR) - Výbor pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien dnes odporučil zákonodarcom vysloviť súhlas s Európskym dohovorom o dohľade nad podmienečne odsúdenými alebo podmienečne prepustenými páchateľmi. Slováci, ktorí vykonávajú trest odňatia slobody v niektorom zo zmluvných štátov tohto dohovoru tak budú mať možnosť podmienečného prepustenia.
Na základe dohovoru budú ich správanie na Slovensku monitorovať slovenské orgány a ak sa osoba v skúšobnej dobe neosvedčí, budú môcť nariadiť výkon zvyšku trestu odňatia slobody. Dohovor bol uzavretý v Štrasburgu 30. novembra 1964. Umožňuje, aby zmluvný štát sledoval správanie odsúdeného v skúšobnej dobe a v prípade potreby odsúdený aj vykonal zvyšok trestu. Existencia takéhoto medzinárodného záväzku súčasne znamená, že súd odsudzujúceho štátu sa nemusí obávať uložiť cudzincovi podmienečný trest, resp. odsúdeného cudzinca z výkonu trestu podmienečne prepustiť, pretože vie zabezpečiť sledovanie správania.
Signatármi dohovoru sú členské štáty Rady Európy. Je to Albánsko, Belgicko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Francúzsko, Holandsko, Chorvátsko, Luxembursko, bývalá juhoslovanská republika Macedónia, Portugalsko, Rakúsko, Slovinsko, Španielsko, Taliansko, Ukrajina a Juhoslovanská zväzová republika. Dohovor podpísali, ale zatiaľ neratifikovali aj Dánsko, Estónsko, Nemecko, Grécko, Malta a Turecko.