itoringu, ktorý rozbehli v rómskych osadách, ich utvrdili v presvedčení, že V. Danihel problémy Rómov nerieši.
"Naposledy sme navštívili osadu v Huncovciach v Kežmarskom okrese. Tamojší obyvatelia i predstavitelia samosprávy nám potvrdili, že minuloročná návšteva splnomocnenca nič nepriniesla. Zostali iba sľuby." Ako ďalej uviedol, chýbajú financie na realizáciu projektov v prospech bývania, kultúry a sociálneho postavenia Rómov.
Za osobitne ťaživú označil situáciu v osade Rakúsy neďaleko Kežmarku, kde žije vyše 1100 Rómov zväčša v chatrčiach. Spresnil, že zo 193 obydlí v osade je iba 43 murovaných. Elektrinu majú ani nie v šesťdesiatich domácnostiach. Počet obyvateľov osady sa sústavne zvyšuje. V súčasnosti je na materskej dovolenke 165 žien. Možnosti zamestnania pre tamojších obyvateľov sú minimálne. Kým vlani v rámci verejnoprospešných prác našlo uplatnenie 140 rómskych občanov, od marca tohto roka to bude iba polovica.
Podľa B. Rakaja je podobná situácia i v ďalších rómskych osadách Prešovského kraja napríklad vo Veľkej Lomnici či Stráňach pod Tatrami. Priznal však, že chyba je aj v samotných Rómoch, ktorí sa "kastujú" medzi sebou. "Vypracovali sme návrh na vytvorenie detašovaného pracoviska splnomocnenca vlády pre riešenie rómskej otázky. Situovali sme ho do Kežmarku ako sídla okresu, kde počet i problémy Rómov narastajú," konštatoval krajský predseda. Dodal, že sa vlastnými silami púšťajú do finančne nenáročných projektov ako sú zber a distribúcia šatstva pre rómske deti zo sociálne najslabších rodín. Možnosti zmeny vidí aj v podpore kresťanskej výchovy v osadách.