ej členmi stanú všetky európske štáty. "Čím viac má únia členov, tým je silnejšia," povedal. Na slovenskom referende by sa preto podľa neho mali zúčastniť všetci ľudia. "Prístupová procedúra má svoje ťažkosti, ale členstvo v EÚ má na druhej strane veľmi výrazné výhody," uviedol grécky premiér.
Grécko je členským štátom únie už od roku 1981. K výhodám členstva zaradil Simitis najmä ekonomickú stabilitu. "Členstvo v únii vytvorilo bezpečné ekonomické prostredie, neprechádzame ekonomickými krízami, nemáme problém s vysokou infláciou alebo s vysokým rozpočtovým deficitom. Máme stabilitu a tempo rastu, ktoré patrí k najvyšším v Európe," skonštatoval v súvislosti so skúsenosťou Grécka.
Simitis poprel obavy, že by nová členská krajiny po vstupe do únie stratila svoju identitu. "Žiaden štát nestratí svoju identitu, pokiaľ sa prispôsobí novému vývoju a pokiaľ sa za nových podmienok snaží túto identitu prehlbovať. Identita sa stráca vtedy, keď štát, národ a ľudia neprodukujú žiadne myšlienky alebo nemajú možnosť prezentovať svoj vlastný názor," povedal Simitis. Dodal, že "nebezpečenstvo straty identity určite nevyplýva z členstva v Európskej únii".
Potrebu užšej európskej integrácie šéf gréckej vlády odôvodnil aj tým, že "v tomto štádiu vývoja Európy a sveta nemôže nijaký štát zostať osamotený a svoju politiku musí koordinovať s nadnárodnými celkami". Ako príklad uviedol spoločný postup v boji proti ilegálnemu prisťahovalectvu. "Pokiaľ nebude existovať spoločná zahraničná a bezpečnostná politika, žiaden štát nedokáže samostatne bojovať proti ilegálnej migrácii," vyhlásil a dodal, že to musí byť výsledok úsilia všetkých krajín EÚ.
"Slovensko sa prikláňa k tomu, aby spolupráca Európy v tejto politike bola maximálna. Sme za to, aby vznikla spoločná hraničná polícia a aby boli alokované spoločné európske zdroje tak, aby sme mohli túto činnosť efektívne zabezpečovať," informoval novinárov po stretnutí M. Dzurinda.
Boj proti ilegálnej migrácii bude jednou z hlavných tém nadchádzajúceho summitu EÚ v gréckom Solúni. Summit sa však predovšetkým sústredí na otázky, ktorými sa v súčasnosti zaoberá Konvent o budúcnosti Európy. Simitis preto na stretnutí Dzurindu informoval, ako vyzerá predstava prezídia konventu o reforme európskych inštitúcií a zaujímal sa o jeho názor na túto otázku.
V Solúni by mali lídri EÚ rozhodnúť aj o dátume medzivládnej konferencie, ktorá posúdi návrhy konventu o budúcom usporiadaní rozšírenej EÚ.
Po rokovaní s premiérom Dzurindom odcestoval Kostas Simitis do Českej republiky.