Bratislava 1. augusta (TASR) - Predstavitelia Fondu detí a mládeže (FDaM), Rady mládeže Slovenska (RMS) a Ministerstva školstva SR dnes dôrazne odmietli podozrenie z tunelovania FDaM, ako aj informácie o záväzkoch fondu, ktoré vo svojom utorkovom spravodajstve priniesla Televízia Markíza.
Predseda RMS Rastislav Dikant potvrdil, že fond previedol 80 percent svojho majetku (197,5 milióna Sk) do Nadácie mládeže Slovenska, pričom prevod 18. júna odsúhlasila vláda SR. Ako však uviedol, prevod sa uskutočnil za účelom podpory detí a mládeže, ktorý FDaM ako podnikateľský subjekt zaťažený záväzkami z nevýhodných zmlúv a navyše pod politickým vplyvom nemohol plniť. Zriaďovateľom fondu je RMS, Študentská rada vysokých škôl SR a MŠ SR, pričom s majetkom nadácie možno nakladať len s ich spoločným súhlasom. Rozpočet FDaM navyše schvaľuje MŠ SR, čím je zabezpečená kontrola štátu.
Riaditeľ odboru detí a mládeže MŠ SR Ján Šípoš zdôraznil, že prevod majetku FDaM do nadácie sa podľa zákona uskutočnil bezodplatne a nie s daňovým zaťažením 68 miliónov korún, ako uviedla Markíza. Predseda Rady FDaM Martin Kugla zároveň odmietol informáciu, že fond nezaplatil svoj 50-miliónový záväzok splatný k 21. júnu. Záväzky eviduje podľa jeho slov fond vo výške 16,6 milióna Sk, ďalšie pohľadávky uplatňované bývalými nájomcami nehnuteľností sú 18,5 milióna. Povinnosťou fondu je vyplatiť realizované investície na prenajatých budovách šesť mesiacov po ich vydaní. Uvažované vydanie budov k 21. januáru sa však plne nerealizovalo a niektorí nájomcovia ich odovzdali neskôr, resp. ich nevydali vôbec, uviedol Kugla. K tomuto dátumu bolo podľa neho splatných len 533 tisíc Sk, ktoré si fond vyrovnal. Celková hodnota zostávajúceho majetku fondu je podľa neho 56,5 milióna korún, takže fond má 20 miliónov k dobru na krytie prípadných ďalších nárokov nájomcov a nie je dôvod na jeho konkurz.
FDaM spravuje od roku 1990 majetok bývalého Socialistického zväzu mládeže (SZM). V rokoch 1994-98 podpisoval fond nevýhodné nájomné zmluvy na 20 až 30 rokov vopred. Tento stav riešil minuloročný účelový zákon NR SR o fonde, ktorý k 21. januáru tohto roku zrušil všetky zmluvy uzavreté na čas dlhší ako päť rokov.