miestností a označí odpoveď áno. Zároveň však kritizoval vládnu kampaň. "Ľudia si zaslúžia pravdivé informácie o EÚ a nie iba propagandistické reči. Odmietame teda filozofiu, že najprv treba dostať ľudí na referendum a potom im vysvetľovať, do akej inštitúcie vlastne vstupujeme", zdôraznil Fico.
Slovensko jednoducho nemá inú alternatívu, ako sa stať členom tejto nadnárodnej organizácie. Nie je však možné počítať s tým, že nám členstvo prinesie niečo automaticky. Je ale šancou, príležitosťou a záleží na nás, ako ju využijeme. Podľa šéfa Smer-u sa zdá, že vcelku podceňujeme vplyv, ktorý na vývoj štátu a spoločnosti bude mať členstvo v EÚ. "Zanedbanie strategického myslenia v politických špičkách môže viesť k tomu, že sa v únii staneme druhoradou krajinou a dlhodobo viac-menej pasívnym cestujúcim v bruselskom vlaku" dodal predseda Smer-u.
Zároveň v súvislosti so vstupom do EÚ Fico zdôraznil potrebu jasného postoja k spoločnej európskej zahraničnej a bezpečnostnej politike. Smer ju podľa Fica na rozdiel od vlády neignoruje. Svet nebude bezpečný a stabilný, ak v ňom bude dominovať iba jedna krajina obrovskou vojenskou a technologickou prevahou, vyhlásil líder Smer-u. Podľa neho by aj Slovensko malo mať záujem na silnej Európe, ktorá je schopná čeliť všetkým európskym výzvam a byť solídnym strategickým partnerom USA.
Predseda Smer-u zdôraznil, že aj keby bolo referendum neúspešné, nebolo by správne destabilizovať politickú situáciu na Slovensku. Stabilita politických inštitúcií je totiž jedným zo základných predpokladov našej úspešnej integrácie, dodal Fico. Rovnaký postoj, a to minimálne do mája 2004, by mal Smer zaujať podľa svojho lídra aj v prípade nestability spôsobenej súbojmi vo vnútri vládnej koalície, najmä medzi KDH a ANO.
ve;zp;sy