Bratislava 10. mája (TASR) - Domáce väzenie pre exriaditeľa SIS Ivana L. namiesto vyšetrovacej väzby navrhuje jeho právny zástupca Ján Cuper. Súčasný právny poriadok možnosť tzv. domáceho väzenia nepozná. Počítajú s ňou však autori nového Trestného zákona a Trestného poriadku.
Trest domáceho väzenia až na jeden rok bude môcť podľa návrhu Trestného zákona súd uložiť páchateľovi prečinu. V čase určenom súdom sa tak bude musieť zdržiavať vo svojom dome alebo byte. Funguje to tak v niektorých západoeurópskych krajinách, v USA a v Škandinávii. Kontrola výkonu trestu by mala byť realizovaná technickými prostriedkami. Môže to byť telefón, alebo náramok so zabudovaným elektronickým signalizátorom, prostredníctvom ktorého bude možné lokalizovať polohou osoby. Zo začiatku by výkon trestu mali kontrolovať vyšší súdni úradníci, justiční čakatelia, alebo iná dôveryhodná osoba z radov záujmového združenia občanov. Ak odsúdený domáce väzenie nedodrží, môže ho súd poslať "za mreže". Dva dni zvyšku domáceho väzenia sa pritom premenia na jeden deň nepodmienečného trestu odňatia slobody.
Počas výkonu trestu domáceho väzenia môže odsúdený opustiť svoje obydlie len po predchádzajúcom súhlase príslušného orgánu z naliehavých dôvodov a na nevyhnutne potrebný čas. Aj odsúdení na domáce väzenie budú môcť, rovnako ako odsúdení na bežný trest, po výkone polovice trestu požiadať o upustenie od zvyšku trestu. Nové trestné kódexy by mali vstúpiť do platnosti 1. januára 2005.
Trestné stíhanie exriaditeľa SIS Ivana L. označuje Cuper od začiatku za politicky motivované. "Nech ho pustia do domáceho väzenia tak, ako je to u každého politického väzňa štandardné a nech ho neterorizujú vo vyšetrovacej väzbe," povedal Cuper. S domácim väzením má z politikov vo svete skúsenosti napríklad bývalý náčelník generálneho štábu irackej armády Nizár al-Chazradží, iránsky disident Husajn Alí Móntazér, bývalý mjanmarský diktátor Ne Win, vodca radikálnej palestínskej organizácie Hamas šejk Ahmad Jásin, či bývalý argentínsky diktátor Leopold Galtieri. Ivan L. je stíhaný vo viacerých prípadoch údajnej trestnej činnosti SIS vrátane vraždy Róberta Remiáša.