Hlohovec 10. mája (TASR) - Smer nesmie nikdy skĺznuť do extrémnych ideologických polôh, ako je typické pre KDH alebo KSS, naopak jeho charakteristickou črtou musí ostať pragmatizmus a zdravý rozum. Vo svojom úvodnom vystúpení na dnešnom sneme Smeru v Hlohovci to pred jeho 230 delegátmi vyhlásil líder strany Robert Fico.
Podľa vlastných slov je presvedčený o tom, že zásadné odmietavé postoje Smeru k antisociálnym zákonom pravicovej vlády, jej rozhodnutiam v oblasti poskytovania zdravotníckej starostlivosti alebo k použitiu vojenskej sily v Iraku bez mandátu OSN ocenila aj "významná časť slovenskej verejnosti".
Fico zdôraznil, že jeho strana musí v nasledujúcom období v záujme úspešnej politiky "efektívnejšie komunikovať svoje postoje k vládnym návrhom daňovej a penzijnej reformy". Obáva sa totiž, že pri reforme dôchodkového systému ide o to, aby sa peniaze z privatizácie SPP dostali do "správy súkromných spoločností".
Politickým protivníkom strany podľa Fica nemôže byť HZDS ani KSS, ale "pravicová vláda a jej antisociálna politika". Vývoj vzťahov medzi HZDS a koaličnými stranami však označil za prejav "nekonečnej bezcharakternosti a úplného nedostatku politickej dôstojnosti".
Na adresu mimoparlamentných ľavicových strán Fico poznamenal, že Smer má záujem o spoluprácu s nimi, je však "len na nich, či sa rozhodnú pripojiť k strategickému cieľu Smeru - stať sa mocenskou alternatívou pravicovej vlády".
Robert Fico opakovane kritizoval pôsobenie súčasnej vlády Mikuláša Dzurindu a viaceré body jej agendy. "Čelíme neohrabanej, necitlivej a neúspešnej pravicovej politike, ktorá by sa hodila skôr na začiatok 19. ako na začiatok 21. storočia," tvrdí Fico. Pripustil síce, že aj jeho strana by musela v prípade účasti vo vláde siahnuť k reštrikčným opatreniam v ekonomickej a sociálnej oblasti, o reformách však mal Smer podľa jeho slov "iné predstavy".
Opakovane sa kriticky vyjadril k možnosti Slovenska čerpať na budúci rok dostatočný objem peňazí z eurofondov. Podľa jeho slov Slovensku hrozí, že kvôli slabej pripravenosti nebude schopné čerpať viac ako 25 percent z vyše 23 miliárd Sk.
Fico vyslovil aj pochybnosť o zachovaní suverenity Slovenska po jeho vstupe do Európskej únie. "Neviem o akej suverenite hovoria, keď nás jej už dávno zbavili vo finančnej oblasti predajom všetkých bánk, v energetickej oblasti predajom SPP, rozvodových podnikov a nezmyselným odstavením dvoch blokov jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice, v poľnohospodárstve ignorovaním životného záujmu SR na primeranej potravinovej sebestačnosti," povedal Fico.
Za najväčší neúspech pravicovej vlády však označil "masívny odchod mladých ľudí za prácou do zahraničia". Smer bude preto podľa Fica v nasledujúcom období alternatívne reagovať na reformné kroky vlády, a to najmä v oblasti verejnej správy a zdravotníctva.
Rovnako chce odpovedať na pokusy KDH "klerikalizovať na Slovensku štátnu správu, školstvo, či dokonca súdnictvo a pracovnoprávne vzťahy". Smer plánuje tiež v najbližšom období predložiť do NR SR návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku, ak to vláda neurobí do budúceho mesiaca.
Ďalším legislatívnym návrhom z jeho dielne by mal byť návrh nového zákona o voľbách do NR SR. Podľa Ficových predstáv by mala byť minimálne polovica poslancov NR SR volená na princípe jednomandátových volebných obvodov.
Na záver Fico zopakoval, že jeho strana nemá v úmysle minimálne do mája 2004 destabilizovať slovenskú politickú scénu, a to ani v prípade, ak by vyvrcholili rozpory medzi KDH a ANO.
Snem Smeru pokračuje príhovormi hostí. Pozvanie strany prijali šéf KOZ Ivan Saktor, šéf SDA Milan Ftáčnik, predseda SDĽ Ľubomír Petrák, zástupca ČSSD, ako aj čínsky a japonský veľvyslanec v SR.