ní. "UPC a Satro vysielajú Novu bez povolenia. Ide o nezákonné pirátske vysielanie, ktoré televíziu ekonomicky poškodzuje. Využijeme všetky právne kroky, aby sme to zastavili a vymohli spôsobené škody," uviedol pre agentúru SITA hovorca českej televízie Nova Petr Kostka.
Spoločnosť UPC v stanovisku pre agentúru SITA neuviedla, či vyhovie požiadavke Novy. Hovorca UPC Slovensko Stanislav Šaling tvrdí, že UPC iba nasleduje ostatné slovenské káblovky, ako je napríklad Satro, ktorá rovnako nemá povolenie na šírenie Novy. "Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) jej napriek tomu v marci tohto roku schválila šírenie signálu Novy aj na ďalšie územia," zdôvodnil stanovisko UPC Šaling. Podľa neho tým licenčná rada vytvorila precedens a spoločnosť UPC sa rozhodla postupovať v zmysle tohto jej rozhodnutia. Hovorkyňa RVR Jarmila Grujbárová toto rozhodnutie za precedentné nepovažuje, pretože rada schválila iba rozšírenie pôsobnosti Satra z hlavného vysielača v Nitre na územie Bratislavy, ale nie aj nový kanálový raster.
Riaditeľ spoločnosti Satro František Kadúch, ktorého firma vysiela od apríla aj v Bratislave a blízkom okolí, pre agentúru SITA pôvodne tvrdil, že na šírenie programu Novy povolenie majú. Neskôr svoje vyhlásenie upravil s tým, že Novu o vysielacie povolenie požiadali. "Nedali nám ani súhlas, ani nesúhlas. Nakoľko nereagovali, považovali sme to za súhlas," povedal Kadúch pre agentúru SITA minulý týždeň. Licenčnej rade dnes zasa tvrdil, že o povolení rokujú a ak ho nezískajú, Novu z vysielania stiahnu. Nova však podľa svojho hovorcu žiadne rokovania o vysielacom povolení so Satrom nemá ani nemala.
Vlastníci Novy dnes obidvoch slovenských káblových operátorov zároveň upozornili, že svojím konaním porušujú slovenský aj český autorský zákon. Prevádzkovateľ Novy v súčasnosti kontroluje, či aj ostatné slovenské spoločnosti majú povolenie na šírenie Novy vo svojich káblových rozvodoch. Ak ho nemajú, Nova ich rovnako vyzve, aby stiahli jej vysielanie zo svojich kanálových rastrov, inak sa s nimi budú súdiť. Podľa informácií agentúry SITA na šírenie programu Novy nemá povolenie väčšina slovenských televíznych operátorov. Licenčná rada im za to nemôže odňať registráciu, maximálne im môže vyrubiť pokutu 1 milión korún.
Povinnosť vysporiadať si vysielacie práva s televíziami, ktorých program šíria, ukladá káblovkám zákon o vysielaní a retransmisii. Niektoré slovenské káblovky, ktoré šíria Novu bez povolenia, sa však odvolávajú na Európsky dohovor o cezhraničnej televízii. Ten podľa nich povoľuje šíriť program tých televízií, ktorých signál je možné prijímať na danom území aj terestrickým spôsobom, teda obyčajnou anténou. Káblovky tvrdia, že ak je napríklad v Trenčíne možné prijímať signál Novy terestricky, smie byť v tomto meste šírený aj cez kábel. Európsky dohovor to však povoľuje iba pod podmienkou, že šírenie programu danej televízie nie je využívané na komerčné účely. Káblovky však zákazníkom šírenie programu Novy predávajú.
Proti šíreniu programu Novy bez jej súhlasu protestuje najmä televízia Joj, ktorá väčšinu relácií Novy s menším oneskorením preberá a vysiela na Slovensku. Znovuzaradenie Novy do ponuky UPC jej totiž môže odlákať divákov a tým aj znížiť zisky z reklamy. Príjmy z reklamy môže Nova vzhľadom na jej sledovanosť na Slovensku znížiť i ostatným slovenským televíznym staniciam. UPC šírila program Novy už v minulosti, no na žiadosť majiteľov televízie ju pre chýbajúce povolenie prestala vysielať. Po zhruba ročnej prestávke UPC 2. mája tohto roku Novu opätovne zaradila do