Bratislava 12. mája (TASR) - Príslušníci policajného zboru budú povinní predkladať majetkové priznania. Členovia ústavnoprávneho výboru NR SR zmäkčili novelu zákona o štátnej službe v polícii, ktorú odôvodňoval minister vnútra Vladimír Palko vypustením povinnosti predložiť majetkové priznanie ich manželiek a manželov, ako aj detí žijúcich v spoločnej domácnosti.
Majetkové priznania budú obsahovať údaje o nehnuteľnom a hnuteľnom majetku nad 200 000 Sk. Nepredloženie priznania alebo úmyselné uvedenie neúplných či nepravdivých údajov sa bude považovať za porušenie služobnej povinnosti.
Rezort vnútra pripravil pre zákonodarcov aj novelu zákona o prevádzkovaní súkromných bezpečnostných služieb (SBS). Jej jednoznačným cieľom je podľa slov ministra na rokovaní ústavnoprávneho výboru posilniť ingerenciu štátu nad výkonom služby týchto zložiek.
Nová právna úprava zakazuje prevádzkovateľom SBS zamestnávať osoby dopúšťajúce sa trestnej činnosti. Fyzická osoba, ktorá prevádzkuje SBS, bude musieť raz za dva roky predkladať odpis z registra trestov. Právnické osoby predložia raz za dva roky odpis z registra trestov členov svojho štatutárneho orgánu. Zamestnanci odovzdajú aj čestné prehlásenie, že sa nedopustili priestupkov uvedených v zákone o prevádzkovaní SBS.
Tretia právna norma posudzovaná dnes ústavnoprávnym výborom sa týkala obecnej polície. Jej cieľom je dosiahnuť rovnaké vzdelávanie obecných a mestských policajtov, ich jednotné označenie a lepšiu spoluprácu obecných polícií s Policajným zborom. Príslušníci obecnej polície sa budú po prijatí novely vzdelávať v odborných policajných školách na rovnakej úrovni ako príslušníci Policajného zboru. Doteraz im stačilo absolvovať len trojmesačný kurz.
Zavedením jednotného označenia príslušníkov obecnej polície a ich motorových vozidiel sa odstráni napríklad problém možnej zámeny obecného policajta so zamestnancom súkromnej bezpečnostnej služby. Občania budú môcť jednoznačne obecného alebo mestského policajta rozoznať.
O všetkých zmenách v zákonoch pripravených rezortom vnútra, ako aj Zmluve medzi Slovenskom a Poľskom o uľahčení hraničného vybavovania v cestnej a železničnej doprave rozhodnú poslanci na 12. schôdzi NRSR, ktorá sa začne 20. mája.