s na tlačovej besede v Bratislave. Ak aj bola, tak len pri zariadeniach s veľkým rizikom, dodal a zároveň zdôraznil, že neziskové organizácie v sociálnom sektore už 12 rokov len prežívajú a trápia sa. Podľa neho bez podpory štátu sa transformácia sociálnych služieb nedá uskutočniť. Pod transformáciou zariadení, ktoré poskytujú sociálne služby, André rozumie zmenu kvality. Za ťažké však označil zmenu kvality štátnych zariadení.
S názormi Andrého sa zhoduje aj riaditeľ Katolíckej charity Juraj Barát. Ako zdôraznil, zatiaľ nedošlo k transformácii, ale len k decentralizácii. Prekážky nevidí v legislatívnych a finančných otázkach, ale v myslení. Po prebratí sociálnych zariadení od štátu a samospráv by bolo podľa neho potrebné zmeniť kvalitu personálu a tiež počty klientov, ktorým zariadenia služby poskytujú.
Rada pre poradenstvo v sociálnej práci pripravila na dnes konferenciu, na ktorej sa účastníci venujú miestu a postaveniu poskytovateľov kresťanských služieb v procese decentralizácie a transformácie sociálnej sféry. Cieľom konferencie je podľa generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) Júliusa Fila poskytnúť aktuálne informácie o stave transformácie a pritiahnuť členov cirkví k spolupráci v sociálnej oblasti. Filo podčiarkol, že cirkvi chcú v budúcnosti intenzívne pôsobiť v sociálnej sfére.
Doterajšie pôsobenie cirkví v sociálnej oblasti vyzdvihla aj Oľga Reptová z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Zdôraznila, že cirkvi sú na čele subjektov, ktoré poskytujú sociálne služby a zároveň sú pripravené zapojiť sa do procesu transformácie v oblasti sociálnych služieb. "Štát počíta so zapojením charitatívnych a ďalších cirkevných subjektov do tohto procesu," vyhlásila Reptová. Helena Woleková z Nadácie SOCIA však upozornila, že transformačný proces sa musí uskutočniť na úrovni samospráv, ktoré sú v súčasnosti zriaďovateľom sociálnych zariadení. Úlohou samosprávnych krajov je vypracovať koncepciu rozvoja poskytovania sociálnych služieb. Podľa riaditeľa Rady pre poradenstvo v sociálnej práci Slavomíra Krupu sa najlepšie úlohy zhostil Košický samosprávny kraj (KSK). Ten urobil monitoring kvality služieb v zariadeniach, ktoré prevzali od štátnej správy a potom vypracovali koncepciu transformácie a rozvoja a dal ponuku na spoluprácu cirkvám.