a, uviedol na tlačovej besede v Bratislave minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Najvýznamnejšími zmenami sú podľa neho zvýšenie maximálnej ceny a zníženie minimálnej ceny bodu a kapitácie, teda platby lekárom za počet pacientov. "Zmenou cien sa otvára priestor pre zmluvné dohodnutie podmienok medzi poskytovateľom a zdravotnou poisťovňou, ktorá tak bude mať možnosť pristúpiť k manažmentu pacienta prostredníctvom finančnej motivácie lekárov," povedal Zajac.
Dôležitou zmenou je tiež zvýšenie ceny interrupcie vykonávanej na žiadosť pacientky. Ako zdôraznil minister Zajac, zvýšenie ceny nemá súvislosť s debatou o interrupciách. "Pôvodná cena bola stanovená v roku 1996 a nezohľadňuje ekonomicky oprávnené náklady na interrupcie," vyhlásil Zajac. Cena sa viac než zdvojnásobí - zo súčasných 3000 Sk stúpne platba pacientky na vyše 6500 Sk.
Návrh cenového výmeru tiež zohľadňuje rozdielnu sociálnu situáciu v jednotlivých regiónoch a zvyšuje minimálne kapitačné platby v oblastiach s vyššou mierou nezamestnanosti. Ako Zajac spresnil, minimálna cena kapitácie sa pre regióny s nezamestnanosťou vyššou ako 10 percent zvýši o dve koruny, pri nezamestnanosti vyššej než 20 percent to bude zvýšenie o štyri koruny a za pacientov v regiónoch s vyše 30-percentnou nezamestnanosťou dostanú lekári o šesť korún viac. Údaje o nezamestnanosti budú poisťovne čerpať z oficiálnych správ Štatistického úradu SR (ŠÚ SR).
Výmer tiež zavádza nad rámec kapitácie prevenciu zameranú na včasné odhaľovanie rakoviny hrubého čreva a vyšetrenie hladiny cholesterolu. Zvýši sa aj cena za výkony rýchlej zdravotnej služby. Minimálne ceny výkonov pre nemocnice prvého typu sa v návrhu cenového opatrenia vyrovnávajú, resp. približujú minimálnym cenám pre nemocnice druhého typu. Podľa Zajaca sa tak zmenšuje diskriminácia malých nemocníc. Výmer tiež navrhuje uhrádzať výkony v hospicoch a zavádza ceny výkonov jednodňovej chirurgie.