Prezident, lídri parlamentných strán, veľvyslanci, športovci, lekári, umelci, podnikatelia, riaditelia tlačových agentúr i šéf Slovenskej televízie sa vydali včera ráno o pol deviatej na prechádzku vyľudneným centrom Bratislavy. Na záver kampane chceli osloviť občanov, aby prišli na referendum a podporili vstup Slovenska do Európskej únie.
Historické centrum bolo prázdne. Jednotlivci, ktorí sa zrazu ocitli v spoločnosti hlavy štátu či šéfa HZDS, boli prekvapení, čo sa deje. „Je to dobrý nápad, len tých ľudí by bolo viac večer ako ráno,“ hovorili mnohí účastníci sprievodu.
Externý poradca prezidenta Boris Zala si myslí, že akcia môže mať úspech. Médiá by ju mali podľa neho dobre spracovať. Za rozhodujúcu však považuje myšlienku dať spoločne najavo podporu vstupu do únie. „To je podstatnejšie ako počet ľudí v uliciach.“
Dvaja dôchodcovia – dva rôzne názory
Nechápavo na politikov sediacich na káve pri stole na Hlavnom námestí pozeral osemdesiatročný dôchodca, ktorý sa neskôr predstavil ako Jozef. Na otázku, či vie, čo sa deje, hovorí: „To je tu agitácia, to je tu šou, aby sa ľudia zúčastnili referenda.“
Tvrdí, že výhody vstupu do únie pozná, ale nikto mu nepovedal nevýhody. Rozhodným hlasom povedal, že sa práve deje výpredaj majetku a budovanie otroctva. Na referendum nepôjde. „Moje presvedčenie nikto nezmení, ani keby sem prišla celá vláda.“
Jozefove výroky si náhodou vypočul ďalší dôchodca Anton. „Mám sedemdesiat rokov a je tragédia, keď ľudia takto uvažujú,“ zhodnotil jeho pesimizmus. Jozefa nepresvedčil ani argument, aby myslel na svoje deti a vnukov.
Namiesto billboardu spoločná vychádzka
Pôvodný zámer vicepremiéra Pála Csákyho, aby na referendovom billboarde vedľa seba stáli predstavitelia všetkých parlamentných strán, nevyšiel. Bránili sa mu nielen sami politici, ale aj sociológovia. Hovorili, že reakcie občanov by neboli priaznivé. Nápad prejsť sa spoločne centrom hlavného mesta prezidentovi vnukli zástupcovia médií na nedávnom stretnutí.
Líder HZDS Vladimír Mečiar označil za nešťastnú plánovanú kompozíciu Csákyho billboardu. Podľa neho treba vnímať historickú skúsenosť. „Vedľa seba boli hlavy Marxa, Engelsa, Vladimíra Iljiča a Jozefa Visarionoviča. To by bola nepríjemná asociácia.“
Šéf SMK Béla Bugár by spoločnú prechádzku a billboard neporovnával. Aj jemu chýbalo v centre viac ľudí.
Český veľvyslanec Rudolf Slánský vnímal sprievod ako príjemné pripomenutie občanom, že by mali prísť k urnám a rozhodnúť o svojej budúcnosti. V Česku nemajú obavy, že referendum bude neplatné, lebo zákon nepredpisuje minimálnu účasť. „Myslím si, že ich príde dosť, a nepochybujem, že rozhodnutie bude proeurópske,“ povedal Slánský o českých pomeroch. Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ladislav Jurkemik sa nazdáva, že najlepšiu kampaň by urobili bronzoví hokejisti. Verí, že vstup do únie prinesie pozitíva našim deťom a vnukom.
Dáriusovi Rusnákovi z prezidentskej kancelárie prisľúbili účasť aj hokejisti Richard Kapuš a Ľubomír Višňovský, ale napokon sa ospravedlnili. (sp)
Schuster o EÚ: Tretej cesty niet
BRATISLAVA – Lídri parlamentných strán a prezident Schuster sa pred včerajšou prechádzkou centrom Bratislavy stretli v Prezidentskom paláci. Po stretnutí vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom vyzývajú občanov na účasť na referende o vstupe do Európskej únie.
„Pozývame vás na referendum. Ako vami volení zástupcovia často robíme rozhodnutia vo vašom mene a aj za vás. Teraz nastala chvíľa, keď musíte vziať zodpovednosť za budúci vývoj krajiny do svojich rúk,“ hovorí vyhlásenie.
Prezident sa po stretnutí poďakoval šéfom strán za politickú kultúru, ktorá teraz vládne v parlamente. Premiér Dzurinda poznamenal, že z času na čas dochádza ku chvíľam, keď nejde ani tak o vzťah vlády a opozície, ako o záujem štátu. „Nerobme si ilúzie, že dôjde k nejakým zvláštnym bratríčkovaniam medzi koalíciou a opozíciou,“ dodal premiér.
Na stretnutí chýbali lídri KSS Jozef Ševc a Smeru Robert Fico. Boli služobne v Bruseli. Zastupovali ich Ladislav Jača a Dušan Čaplovič.
Podvečer vystúpil v rozhlase a v televízii prezident. Povedal, že vstup do Európskej únie neznamená automatické a rýchle riešenie všetkých problémov. „Lenže niet pre nás tretej cesty – sú len dve. Odmietnutie európskej integrácie so všetkými dôsledkami, ktoré z toho pre nás v budúcnosti vyplynú, alebo postupné sa približovanie vyspelým krajinám s perspektívou postupného vyrovnávania výkonnosti ekonomík i životnej úrovne.“ Prezident apeloval na občanov, aby sa na referende zúčastnili. (sp)