Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií z 1.8.2001

Brusel 1. augusta (TASR) - Pod slovom Európa si väčšina Slovákov predstaví Európsku úniu (EÚ). Zjednocovanie kontinentu a rozšírenie EÚ vnímajú ako prirodzený a logický proces a očakávajú od neho zlepšenie životnej úrovne a rast ekonomiky, sú však real

Slováci považujú Európu za nevyhnutnosť

isti. Z európskych inštitúcií najlepšie poznajú Európsky parlament (EP). Také sú len niektoré závery rozsiahlej štúdie o názoroch obyvateľov členských i kandidátskych krajín na EÚ, ktorú nedávno zverejnila Európska komisia (EK). Slováci sa podľa štúdie cítia Európanmi, ale nezabúdajú zdôrazňovať svoju príslušnosť k slovenskému národu. Čo sa týka vedomostí o EÚ, jej histórii, inštitúciách a aktivitách, Slováci i obyvatelia ďalších kandidátskych krajín nie sú na tom o nič horšie, ako ľudia v členských štátoch, skôr naopak. Vynikajúco informovaní sú Slovinci, ale aj Rumuni, potom nasleduje väčšia skupina štátov vrátane Slovenska, priemerné znalosti majú Česi a relatívne slabé Lotyši. Postoj Slovákov k rozšíreniu je podľa štúdie veľmi rozporný a medzi názormi vyšších mestských vrstiev a chudobnejšieho vidieckeho obyvateľstva sú veľké rozdiely. V širokej škále názorov od "nadšeného očakávania" až po podozrenie, že jediným cieľom EÚ je získať ekonomickú a politickú kontrolu nad krajinou, však jasne prevláda pragmatizmus a realizmus. Najpriaznivejšie sú ľudia voči rozšíreniu naladení v Slovinsku, ale aj na Cypre, o niečo menej potom Estónci a Česi. Naopak najväčšie obavy zo vstupu do EÚ majú Poliaci a Lotyši. Spomedzi členských štátov majú najviac výhrad voči rozšíreniu Holanďania, Dáni a Švédi, ktorí vnímajú len negatívne dôsledky prijatia nových krajín, ľahostajní sú obyvatelia Británie. Naopak najlepšie prijímajú rozšírenie Portugalci, Gréci, Španieli a Íri. Francúzi, Belgičania, Luxemburčania, Nemci a Rakúšania označujú prijatie nových krajín do EÚ za morálnu povinnosť a sú s ním zmierení. Z kandidátskych krajín obyvatelia EÚ najviac poznajú Poľsko, ale aj ČR, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Horšie je to so Slovenskom, čo však môže byť podľa dokumentu spôsobené tým, že si ho mýlia s ČR. Dvestostránková štúdia, ktorú pre EK vypracovala firma Optem, skúma aj spokojnosť obyvateľov so situáciou v ich krajine. Drvivá väčšina Slovákov podobne ako obyvateľov ďalších kandidátskych krajín sa sťažuje na skutočné zhoršenie za uplynulých 10 rokov nielen po ekonomickej stránke, ale aj v oblasti vzdelávania, kultúry, zdravotníctva, sociálnej starostlivosti a podobne. Ľuďom tiež vadí rast kriminality a individualizmu a zníženie sociálnej súdržnosti. Za pozitívne zmeny po páde komunizmu považujú Slováci slobodu najmä čo sa týka možnosti cestovať, ako aj otvorenie nových príležitostí pre podnikavých ľudí. Na budúcnosť hľadí väčšina obyvateľov Slovenska skepticky, ale s nádejou na zlepšenie. Optimizmus vyjadrujú najmä mladí, vzdelanejší a mobilnejší ľudia, naopak v nižších vrstvách prevláda pesimizmus. Všetky skupiny obyvateľstva však spontánne prehlasujú, že Európa - teda Európska únia - je pre budúcnosť Slovenska nevyhnutnosťou, konštatuje štúdia EK.

Kovačica 1. augusta (TASR) - Vo veku nedožitých 77 rokov zomrela dnes v Belehrade po krátkej a ťažkej chorobe známa slovenská insitná maliarka z Kovačice Zuzana Chalupová. Jej obrazy žili svetom detí, ktoré sama nemala a po celom svete bola známa ako "mama Zuzana". Od roku 1964 namaľovala vyše 3500 obrazov, v ktorých zachytila život a obyčaje slovenskej menšiny v juhoslovanskom Banáte, ale najmä v rodnej Kovačici. Vystavovala v desiatkach štátov a bola nositeľkou radu významných kultúrnych vyznamenaní. Vlani jej prezident SR Rudolf Schuster udelil vysoké štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža III. triedy. Od roku 1974 úzko spolupracovala s Detským fondom OSN (UNICEF). Jej diela sú zastúpené v renomovaných štátnych i súkromných zbierkach na všetkých kontinentoch. V Zuzane Chalupovej odišla vzácna žena a jedna z výrazných osobností svetového insitného umenia. Pohreb bude mať vo štvrtok v Kovačici.

Štyria ministri lobovali za udelenie licencie Rádiu Twist

Praha 1. augusta (TASR) - Lobing štyroch ministrov českej a slovenskej vlády sprevádzal júnové výberové konanie českej Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie, v ktorom sa o licenciu pre vysielanie v Prahe uchádzalo slovenské Rádio Twist. Českému internetovému magazínu Radia.cz to povedal podpredseda licenčnej rady Petr Štěpánek (ODS). Ministri, ktorých Štěpánek priamo nemenoval, vraj lobovali práve pre udelenie licencie Rádiu Twist. To sa prostredníctvom spoločnosti Rádio Twist Praha, ktorú stopercentne vlastní generálny riaditeľ Rádia Twist Andrej Hryc, uchádzalo o pražskú frekvenciu 90,3 FM, na ktorej v súčasnosti vysiela Rádio Limonádový Joe. Tú však nakoniec získala pardubická spoločnosť 4S Production s projektom bulvárno-zábavného Rádia Expres. Podľa Štěpánka mal Twist reálnu šancu na úspech, pretože zaň hlasovalo šesť z trinástich členov rady. Podpora ďalších nebola vylúčená. "Podľa môjho názoru Twistu paradoxne najviac uškodili listy od dvoch českých a dvoch slovenských ministrov, ktoré za neho lobovali," mieni Štěpánek. "V skutočnosti boli celkom kontraproduktívne," dodal. Rádio Twist po neúspechu v licenčnom konaní deklarovalo, že bude v snahách získať licenciu pre vysielanie v Českej republike pokračovať. Podľa Hryca ide Twistu najmä o frekvenciu v Prahe, neskôr by však rád vysielal i v Brne a Ostrave. Prvý rok by "český Twist", pasívne preberal program z Bratislavy, a potom by začal vysielať i tzv. české bloky.

Obrat za pašovanie zvierat ročne predstavuje sto miliárd frankov

Paríž 1. augusta (TASR) - Ilegálny obchod s divo žijúcimi vzácnymi zvieratami sa vo svetovom meradle stal z pohľadu obratu treťou najvýnosnejšou aktivitou pašovania po zbraniach a drogách. Ročný obrat za pašovanie zvierat podľa údajov Svetovej organizácie na ochranu prírody (WWF) celosvetovo ročne predstavuje 100 miliárd frankov (15 miliárd eúr), informuje v dnešnom čísle denník Libération. Celý článok o pašovaní divo žijúcich zvierat francúzske noviny postavili na tom, že vo Francúzsku v druhej polovici júla colné orgány vo vlaku medzi Parížom a nemeckým Frankfurtom v blízkosti mesta Metz zadržali dvoch cestujúcich - 26-ročného Slováka Michala H. a 30-ročného Nicolasa S., držiteľa amerického pasu pôvodom z bývalého Česko-Slovenska - ktorí pašovali 19 pytónov a 30 varanov. Obaja sa stretli v indonézskej Jakarte, kde im za prepašovanie plazov ponúkol Ázijčan menom Louis 300 dolárov. Oboch mužov odsúdili v Metz na tri roky väzenia a pokutu 217.000 frankov (33.000 eúr). Nárast odhalení pašovaných zvierat sa zvyšuje. Na francúzskom území v roku 1991 zachytili 454 pašovaných zvierat, v roku 1999 zhabali 943 exotických zvierat. Pašovanie exotických a vzácnych zvierat je výnosné a nie je natoľko rizikové, ako pašovanie drog, uviedol predstaviteľ colnej správy v Metz Philippe Jamin. Pre colné orgány jednej krajiny je ťažké zastaviť ilegálny obchod so živočíchmi, ktorým hrozí vyhynutie. Spolupráca medzi colnými orgánmi krajín Európskej únie (EÚ) je účinná, ale nie je to tak na úrovni mimo únie. Francúzsko je tranzitnou krajinou, cez ktorú pašovaný "tovar" ide do Nemecka a do Holandska. Exotické a vzácne živočíchy si kupujú aj milovníci zvierat a držia ich v domoch. Chov zvierat v domoch a bytoch tiež podlieha móde: začiatkom 90. rokov boli módne papagáje, po nich prišli opice a teraz je dopyt po plazoch, informoval Libération.

Druhá časť Slovákov zadržaných pre prácu načierno odletela z Izraela

Tel Aviv/Bratislava 1. augusta (TASR) - Druhá časť skupiny Slovákov, ktorí boli zadržaní v Izraeli pre ilegálnu prácu, odcestovala po dvoch týždňoch pobytu v záchytnom tábore v Ramle pravidelnou linkou spoločnosti Air Slovakia do Bratislavy. TASR o tom dnes informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR. Pre problémy s letenkami bol výnimočne jednej občianke SR povolený odlet domov cez Prahu spoločnosťou ČSA. Počtom 23 to bola zatiaľ najväčšia skupina občanov SR, ktorí sa naraz ocitli v záchytnom tábore pre ilegálnu pracovnú silu v Ramle. Izraelské ministerstvo práce vyvinulo enormný tlak na bývalých zamestnávateľov Slovákov v Izraeli, aby im doplatili zvyšné mzdy a zakúpili letenky na cestu domov, čo spočiatku odmietali. Zastupiteľský úrad SR v spolupráci s políciou a predstaviteľom spoločnosti Air Slovakia zabezpečil hladký odchod celej skupiny do vlasti. Zastupiteľský úrad nevylučuje, že s pokračovaním letnej sezóny a prázdnin sa môžu podobné prípady opakovať. Mnoho občanov SR sa nechá nalákať na inzeráty sľubujúce dobrý zárobok v Izraeli bez toho, aby si preverili dôveryhodnosť takejto agentúry. Zastupiteľský úrad SR v Tel Avive v tejto súvislosti niekoľkokrát upozornil, že ilegálna práca je v Izraeli postihovaná a nová vláda Izraela svojimi akciami potvrdila, že sa mieni vyrovnať s prebujnenou ilegálnou zamestnanosťou v Štáte Izrael. Bezproblematický odchod za prácou do Izraela predpokladá vybavenie pracovného povolenia ešte pred samotným vycestovaním. Zastupiteľský úrad SR v Tel Avive v tejto súvislosti upozorňuje, že nerieši otázku ich získania a občania SR by sa v tejto súvislosti mali so svojimi otázkami obracať na izraelské úrady a ich veľvyslanectvo s pôsobnosťou pre SR vo Viedni. Takisto nemá možnosť zabezpečiť predĺženie víz občanom SR, ktorí žiadajú zastupiteľský úrad o pomoc pri vybavovaní predĺženia pobytu v Štáte Izrael.

Juhoslovanskí a slovenskí diplomati už nepotrebujú víza

Belehrad 1. augusta (TASR) - Na základe dohody medzi vládami SR a Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR) od dnešného dňa neplatí pri vzájomnom styku vízový režim pre držiteľov diplomatických a služobných pasov. Príslušnú dohodu podpísali šéfovia diplomacií SR a JZR Eduard Kukan a Goran Svilanovič počas februárovej návštevy juhoslovanského prezidenta Vojislava Koštunicu v Bratislave. Pre občanov oboch krajín naďalej platí vízová povinnosť. Na obdobie dovolenkovej sezóny však Belehrad jednostranne umožnil turistom zo Slovenska a iných krajín návštevu JZR bez víz. Namiesto nich im na hraničných priechodoch vydávajú osobitné turistické pasy s platnosťou na 30 dní. Podľa vyjadrení Kukana Slovensko chce pred úplným zrušením vízového režimu podpísať s JZR readmisnú dohodu.

Schuster nafilmoval anakondu, teraz chce urobiť zábery mravčiara

Brazília/Bratislava 1. augusta (TASR) - Po minulotýždňových zdravotných problémoch, spôsobených tropickou klímou a pravdepodobne aj stravou, je prezident SR Rudolf Schuster opäť v poriadku a jeho dovolenka pokračuje podľa pôvodného plánu. TASR o tom dnes informoval slovenský veľvyslanec v Brazílii Jozef Adamec. Po tom, čo sa prezidentovi podarilo v brazílskom pralese pred dvoma dňami nafilmovať najmohutnejšieho plaza na svete - anakondu, chce teraz urobiť zábery takmer 2,5 metra veľkého mravčiara, bezzubého lovca termitov a mravcov s viac ako polmetrovým jazykom. Schusterovcom vychádzajú aj ďalšie dovolenkové plány - ostatné dva dni strávili v indiánskej rezervácii, kam sa prezident vybral po stopách svojho otca, ktorý tam ako filmár pôsobil v 20. rokoch. Prezident obdivuje krásy brazílskej Amazónie a jej bohatú faunu spolu s rodinou už tretí týždeň. Na videozázname by mal rád aj viacero veľkých vodných vtákov, mačkovité šelmy - pumu a jaguára a podľa veľvyslanca ho zaujal aj kajman a kapybara. Rovnako pozoruhodné je aj brazílske rastlinstvo - vždy zelené dažďové pralesy v povodí Amazonky majú najbohatšiu flóru na svete. Informácie o tom, že Schuster je v poriadku, dnes pre TASR potvrdil aj jeho hlavný poradca Ján Bílek. V telefonickom rozhovore sa prezident v stredu zaujímal o situáciu na Slovensku, predovšetkým o dôsledky povodní na východnom Slovensku. "Prezident sa má zdravotne dobre, súkromné otázky sme spolu nerozoberali," uzavrel Bílek.

Slovensko sa stalo členom Európskej agentúry pre životné prostredie

Kodaň 1. augusta (TASR) - Šesť kandidátskych krajín na vstup do Európskej únie - Bulharsko, Cyprus, Lotyšsko, Malta, Slovinsko a Slovensko - sa dnes stalo členmi Európskej agentúry pre životné prostredie (EEA). Informovala o tom tlačová agentúra Associated Press (AP) s odvolaním sa na oznámenie EEA. Vstup do EEA je dôležitým krokom v príprave rozšírenia EÚ z terajších 15 členov na takmer 30 v nasledujúcom desaťročí, uvádza AP. Otázka potreby prispôsobenia sa kandidátskych krajín prevažne z bývalého východného bloku normám EÚ v oblasti životného prostredia je pritom jedným z najťažších bodov vstupných rokovaní. "Členstvo kandidátskych krajín v EEA je ďalším dôležitým medzníkom opätovného environmentálneho zjednotenia Európy," uviedol výkonný riaditeľ agentúry Domingo Jimenez-Beltran. Podľa jeho slov je EEA hrdá na to, že môže byť prvou inštitúciou únie, ktorá premení rozšírenie na skutočnosť. Noví členovia EEA sa začnú podieľať na rozhodovacom procese agentúry od 1. januára budúceho roku. Na ich ročné členské poplatky projektované na 5,7 milióna eúr bude prvé tri roky prispievať Európska komisia. S väčšinou kandidátskych krajín agentúra už spolupracovala od roku 1996, no ako uvádza dnešné vyhlásenie, členstvo v EEA pomôže týmto krajinám oboznámiť sa s procedúrami EÚ a v zosúladení s jej legislatívou ešte pred vstupom do nej. Cieľom EEA so sídlom v dánskej metropole Kodaň je podpora trvalo udržateľného rozvoja a napomáhanie zlepšeniu ochrany životného prostredia poskytovaním spoľahlivých informácií vládam členských štátov EÚ i širokej verejnosti. Oddnes má agentúra 24 členov a okrem 15 krajín EÚ a šiestich nových členov sem patria aj Nórsko, Lichtenštajnsko a Island. Ďalších sedem kandidátov na vstup do EÚ - Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Litva, Poľsko, Rumunsko a Turecko, by sa podľa očakávania malo stať členmi agentúry v nasledujúcich mesiacoch po tom, ako ich parlamenty ratifikujú dohodu o členstve v EEA.

Slovenská ambasáda v Nemecku má nové pôsobisko

Berlín 1. augusta (TASR) - Slovenský zastupiteľský úrad v Berlíne začína dnes svoje oficiálne pôsobenie na novej adrese - vrátane konzulárneho oddelenia, informovalo TASR Tlačové oddelenie MZV SR. V zmysle medzivládnej dohody medzi Slovenskom a Nemeckom sa v dňoch 15.-21. júla 2001 uskutočnilo presťahovanie Zastupiteľského úradu SR v Berlíne z objektu na Leipzigerstrasse 36 do priestorov na Pariserstrasse 44 v západoberlínskej štvrti Wilmersdorf. Od dnes je funkčné aj internetové spojenie zastupiteľského úradu a taktiež výkon diplomatickej služby. Nová adresa ZÚ SR v Berlíne je Botschaft der Slowakischen Republik, Pariserstr. 44, 107 07 Berlin.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 3. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 4. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 5. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 6. Rastie nám pokrivená generácia?
 7. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 8. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 1. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 2. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 3. Detské zúbky sú veda
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 6. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 8. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Rastie nám pokrivená generácia?
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 10 561
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 5 041
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 842
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 339
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 574
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 290
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 057
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 897
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 810
 10. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 757

Hlavné správy zo Sme.sk

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pozrite si záver MS z Bergenu, ktorý nebol v televízii

Zábery z helikoptéry ukazujú nástupy v posledných kilometroch.

Neprehliadnite tiež

Domov

Vedenie slovenskej diplomacie ocenilo výsledok volieb v Nemecku

Vyššiu formu spolupráce chceme v praxi uplatňovať aj s novou nemeckou vládou.

Domov

Výtvarník Kalmus dostal podmienečné väzenie, vidí za tým snahu o zastrašenie

Umelec Peter Kalmus podá proti trestnému rozkazu odpor. Tvrdí, že je nevinný a kosák a kladivo z pomníka nestrhol.

Domov

Súdna rada schválila hromadné výberové konanie na pozíciu sudcov

Pôjde o prvé takéto konanie, bude v jednom termíne vo všetkých krajoch.

Domov

Študenti pozvali Fica na pochod, ten spomína školenia o boji proti korupcii

Tretí protikorupčný pochod začne v pondelok o 17,00 h. na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Pochodovať budú aj ľudia v Prahe.