Bratislava 14. mája (TASR) - Spustenie hromadného prepúšťania v Slovenskej televízii (STV) je podľa ústredného riaditeľa tejto verejnoprávnej inštitúcie Richarda Rybníčka po právnej stránke absolútne v poriadku. "Máme to do detailov premakané takým spôsobom, aby som mal šesťdesiat až sedemdesiatpercentnú istotu, ako budú hromadné prepúšťanie posudzovať súdy," uviedol na stretnutí s predstaviteľmi Výboru Národnej rady SR pre vedu, vzdelanie, šport a mládež, kultúru a médiá.
Rybníček tvrdí, že vyhlásenia televíznych odborárov o protizákonnosti prepúšťania pracovníkov STV sú nekvalifikované. Predstavitelia Základnej organizácie Odborového zväzu masmédií (OZM) v STV sa pri tom odvolávajú na Zákonník práce a Kolektívnu zmluvu STV, v ktorých sa píše, že hromadné prepúšťanie sa môže začať až po vzájomnej diskusii medzi oboma stranami a so súhlasom odborárov. "Vedenie televízie hovorilo s viacerými právnikmi, pričom ani jeden z nich neskonštatoval, že by sme porušili zákon," vyhlásil Rybníček.
Šéf STV 26. marca písomne požiadal predstaviteľov OZM o stretnutie, na ktorom by spoločne prerokovali postup pri rozväzovaní pracovných pomerov. Schôdzka sa mala uskutočniť 31. marca, no ešte v ten istý deň dostal od odborárov odpoveď, že sú ochotní vyjednávať s vedením televízie len vtedy, ak im poskytne menný zoznam prepustených a novú organizačnú a programovú štruktúru STV. "Od tejto chvíle to právne znamená, že sa začali oficiálne rokovania," vyhlásil Rybníček s tým, že predstaviteľom OZM mohol poskytnúť iba štruktúru prepúšťaných profesií a kritériá prepúšťania, pretože zvyšné materiály neboli hotové a na ich dokončení stále pracuje manažment. "Odvtedy si s odborármi len píšeme," dodal.
Rybníček navrhol zamestnancom STV spolu sedem termínov na stretnutie, no žiaden z nich neakceptovali a tak podľa platného zákona prvé kolo rozhovorov uzavrel. "V najbližších dňoch sa začne druhé kolo, počas ktorého budú mať k dispozícii i menný zoznam," povedal. "Dúfam, že teraz si s nami sadnú za jeden stôl a budú rokovať," vyjadril nádej riaditeľ.
Hromadné prepúšťanie v STV sa začalo 6. mája, keď vedenie televízie zverejnilo zoznam 19 pracovníkov, ktorí dostanú výpovede ako prví. Ide o členov závodných výborov odborových organizácií pôsobiacich v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Podľa Rybníčka sú odborári na začiatku 1125-menného zoznamu práve preto, lebo ich prepúšťanie je najzdĺhavejšie a najkomplikovanejšie, pričom "určite televíziu neopustia ako prví". Navyše, keďže rozviazanie pracovného pomeru s nimi neschválili členovia OZM, bude tak musieť v súlade s platnou legislatívou urobiť Národný inšpektorát práce. V prípade, že rozhodnutie manažmentu televízie nepodporí, zostanú 19 odborári naďalej zamestnancami STV.
Rybníček však načrtol aj inú možnosť, podľa ktorej prepustenie 19 pracovníkov nie je hromadným prepúšťaním. "Postupujem podľa článku desať kolektívnej zmluvy, kde sa píše, že ak ide o menej ako dvadsať ľudí, nie je to hromadné prepúšťanie a stačí vypracovať ich menný zoznam," vyhlásil. Podotkol, že odborári posudzujú jeho konanie podľa iného článku - jedenásť - a preto sa mýlia.
Výber ostatných nadbytočných zamestnancov pokračuje a mal by byť ukončený do konca mája.