Každý delegát dostal jedinečný, šesťmiestny náhodne vytvorený login, s ktorým sa počas volieb prihlásil do systému. Po prihlásení mal delegát k dispozícii veľmi jednoduché prostredie so zoznamom kandidátov, z ktorých kliknutím vybral toho, ktorému chcel hlas odovzdať, prípadne sa zdržal hlasovania. Po kontrole výberu bola voľba ukončená, celý proces jednému delegátovi netrval viac ako 10 sekúnd.
Vďaka rýchlemu hlasovaniu a okamžitému spracovaniu výsledkov, ktoré boli k dispozícii hneď po odhlasovaní posledného delegáta, sa proces volieb významne skrátil. Pri klasickom hlasovaní bolo totiž časovo náročné najmä ručné sčítanie hlasov. Ďalším prínosom elektronického hlasovania bolo aj úplné vylúčenie neplatných hlasov.
Príprava volieb, teda tvorba aplikácie, trvala jednému programátorovi niekoľko hodín, jednoduché bolo aj vytvorenie „volebnej miestnosti“, čiže prepojenie dvadsiatich notebookov do siete. Kvôli delegátom, ktorí za počítačom ešte nesedeli, sa pred voľbami urobila krátka multimediálna prezentácia o spôsobe hlasovania a počas neho sa nevyskytol žiadny problém a nikomu nebolo treba niečo vysvetľovať.
Volebná aplikácia bola vytvorená nad SQL databázou a delegáti k nej pristupovali cez internetové prehliadače (Internet Explorer a Mozilla). Keďže aplikácia nebola závislá od operačného systému delegáta, používali sa rôzne verzie Windows a Linuxu.
Autor: JOZEF MEČIAR(Autor je podpredsedom DS)

Beata
Balogová
