
Vo vládnom materiáli sa spomínajú koncesie na princípe spoplatnenia diaľnic, mýtne sa odhaduje na 0,70 až 2,10 za kilometer jazdy pre osobné autá a trojnásobok sadzby pre nákladné vozidlá. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
eral, hoci to mal v pláne.
Novú informáciu však priniesol podpredseda vlády Pál Csáky. Tvrdí, že na stretnutí referentov Európskej komisie a Slovenska boli vyslovené pochybnosti o možnosti financovať severný ťah diaľnice z dôvodu vysokej finančnej náročnosti. „Nemienim konkretizovať, o ktorých ľudí išlo,“ povedal Csáky.
Minister dopravy Pavol Prokopovič nič o výhradách Európskej komisie voči severnej trase nevie. Hovorí, že nepozná expertov, ktorí by uprednostňovali výstavbu južného ťahu diaľnice. Navyše nikto zo zástupcov komisie sa na aprílovom seminári o financovaní diaľnic nevyjadril v tomto duchu.
Výstavba diaľnic je drahá, jeden kilometer stojí minimálne 250 miliónov korún a cena rastie pri horších prírodných podmienkach. Ak by sa mal dobudovať severný ťah podľa vládnej koncepcie do roku 2011 v dĺžke asi 378 kilometrov, muselo by sa zo štátneho rozpočtu vyčleniť ročne 25 miliárd korún. Ministerstvo dopravy však priznáva, že vzhľadom na možnosti rozpočtu je takáto suma nereálna. Vo východiskách štátneho rozpočtu na budúci rok sa na diaľnice ráta so sumou 8,5 miliardy.
Strana ANO prišla začiatkom roka s vlastnou iniciatívou, podľa ktorej treba do výstavby zapojiť súkromných investorov. Hovorca ministerstva Tomáš Šarluška pripúšťa takúto možnosť, ale len v prípade, ak sa investor nebude spoliehať na štátne záruky alebo úvery na stavbu. „Vzhľadom na hustotu premávky a tým aj potenciálnej návratnosti prostriedkov sa im však skôr vyplatí investovať na severnom ťahu,“ povedal Šarluška.
Minister dopravy Pavol Prokopovič prisľúbil, že koncom roka, najneskôr začiatkom budúceho roka vypíše na nového investora diaľnice tender. „Doteraz som mnou o výstavbe diaľnice žiadny investor nerokoval,“ povedal Prokopovič. Na druhej strane sa spomína záujem investorov z Francúzska, Izraela a Talianska. V súčasnosti sa diaľnice financujú zo štátnych úverov a dlhopisov. Záujem o úverovanie najnovšie prejavili aj súkromné banky. Slovensko v tomto roku využije 328 miliónov korún na výstavbu diaľnice D1 v Bratislave na úseku Viedenská cesta a Prístavný most peniaze z predvstupového fondu Európskej únie ISPA.

Beata
Balogová
