BRATISLAVA - Slovenská ekonomika postupne klesá v celosvetovom rebríčku konkurencieschopnosti. V tomto roku sa umiestnila na 27. mieste, zatiaľ čo vlani bola na 23. a predvlani na 22. mieste. Konkurenčnú schopnosť takmer 60 krajín porovnal švajčiarsky inštitút pre rozvoj manažmentu s Nadáciou F.A. Hayeka a ďalšími svetovými organizáciami na základe indexu konkurencieschopnosti.
„Pokles Slovenska v rebríčku bol spôsobený najmä zlepšeniami v ostatných krajinách, pri ktorých Slovensko zaostalo aj vďaka minulému - volebnému - roku, a pridaním nových krajín do rebríčka,“ vysvetlil Martin Chren z Nadácie F. A. Hayeka.
Najlepšie hodnotenie medzi krajinami s počtom obyvateľov do 20 miliónov získalo Fínsko. Medzi veľkými štátmi dominovali Spojené štáty, Austrália, Kanada a Malajzia.
„Najväčšími výzvami pre Slovensko sú v blízkej budúcnosti najmä reforma daňového systému a zníženie celkového daňového a odvodového zaťaženia, uskutočnenie reformy dôchodkového systému, zdravotníctva, zlepšenie vymáhateľnosti práva a dokončenie privatizácie energetiky,“ dodal Chren. K silným stránkam Slovenska patrí ekonomický rast, prílev zahraničných investícií, rast produktivity práce. „Konkurencieschopnosť našej krajiny podkopávajú najmä dlhodobo neriešené zásadné a systémové problémy, medzi ktoré patrí korupcia, odkladané reformy a chýbajúca transparentnosť verejného sektora i súdnictva,“ upozornila nadácia.
(čtk)
Krajiny do 20 miliónov
obyvateľov
štát poradie poradie
2003 2003
Fínsko 1. 2.
Singapur 2. 6.
Dánsko 3. 4.
Hongkong 4. 10.
Švajčiarsko 5. 3.
…
Estónsko 17. 16.
Česko 21. 19.
Maďarsko 23. 18.
Slovensko 27. 23.
Slovinsko 28. 22.
Zdroj: Nadácia F. A. Hayeka
Grafické hodnotenie konkurencieschopnosti Slovenska v porovnaní s Fínskom. Porovnávajú sa štyri hlavné faktory. Svetlejší štvoruholník znázorňuje Slovensko, tmavší Fínsko.
Index konkurencieschopnosti sa tvorí podľa objektívnych kritérií (HDP, inflácia, nezamestnanosť atď.) a subjektívneho hodnotenia viac ako stovky slovenských manažérov. Celkovo index operuje s 321 kritériami.
Zdroj: Nadácia F.A. Hayeka,
World Competitiveness Yearbook 2003