spoločnom zasadnutí EP aj za účasti približne 160 pozorovateľov z kandidátskych krajín v Štrasburgu. Slovenskí pozorovatelia sú už zaradení do politických frakcií a výborov, kde majú právo vystúpiť a predkladať pozmeňujúce návrhy. Na rokovaní pléna sa do nášho plnoprávneho členstva budú iba zúčastňovať. Martináková pre agentúru SITA uviedla, že pozorovatelia sa ešte musia dohodnúť na spolupráci v rámci delegácie a prípadnom spôsobe presadzovania stanovísk. Nájsť sa musí aj mechanizmus spolupráce so slovenským parlamentom a exekutívou. Zdôraznila, že je potrebné vypracovať dobrý mechanizmus, ktorý bude neskôr užitočný pre riadne zvolených slovenských europoslancov.
Z dôležitých otázok, ktorými sa bude europarlament zaoberať a ktorým by za približne rok pôsobenia naši pozorovatelia mali venovať pozornosť, spomenula Martináková konštituovanie európskej zmluvy, či sledovanie rozpočtu a fondov. V tomto smere je podľa nej dobré, že Ján Figeľ sa stal členom výboru pre prípravu ústavnej zmluvy. Slovensko nemá zatiaľ člena v ďalšom z dôležitých výborov EP - zahraničnom. Podľa Martinákovej však rokujeme so zástupcami Poľska, ktorí dostali v tomto výbore dve miesta. Verí, že do mesiaca sa podarí túto otázku úspešne uzavrieť.
Práca v európskom parlamente je časovo náročná, jeden týždeň rokujú politické frakcie, ďalší výbory a potom plénum. Rokovania EP sa preto budú prekrývať s rokovaniami slovenského parlamentu a aj v tomto smere bude nutné dospieť k dohode. Keďže v europarlamente sa dôležité veci prerokúvajú od pondelka do stredy, ako jedno z riešení navrhol Sergej Kozlík, aby v slovenskom parlamente dôležité hlasovania boli v druhej časti týždňa. Tento problém bude ale iba do zvolenia riadnych poslancov, lebo mandát europoslanca a poslanca národného parlamentu je nezlučiteľný.
Zástupkyňa Smeru medzi pozorovateľmi Monika Beňová zdôraznila, že na ich činnosť v Bruseli a Štrasburgu nejde ani koruna zo slovenského štátneho rozpočtu, všetko je hradené z rozpočtu Európskeho parlamentu. Dodala, že nejde o zárobkovú činnosť a finančné prostriedky, ktoré budú dostávať, sú spojené s ich prácou. Imrich Béreš spresnil, že europoslanec dostáva plat poslanca domáceho parlamentu. Dnes je teda rozdiel v platoch europoslancov od 200 euro a 900 euro. Na deň, keď je na rokovaní, patrí europoslancovi 257 euro na ubytovanie, stravu a vreckové. Pokiaľ sa nezapíše do prezenčnej listiny alebo nezúčastní sa na viac ako 50-tich percentách hlasovaní, tak v ten deň sa mu diéty skrátia o polovicu. Riadni poslanci majú nárok aj na 14 tisíc euro na asistenta. Za túto sumu musia zabezpečiť nielen jeho plat, ale aj cestovné, diéty a kanceláriu.