Ako zdôraznila na tlačovej besede v Prešove, na takomto pilotnom projekte sa všetci zúčastnení veľa naučia. Ocenila, že kanadská vláda môže prispieť k riešeniu problémov nielen Rómov, ale celého tohto slovenského regiónu. Na druhej strane je však toho názoru, že sa nedajú vyriešiť ani "cez noc" a ani "len Kanadou".
Projekt sa uskutočňuje od roku 1998, jeho autorom a vedúcim je antropológ prof. David Scheffel z kanadskej provincie Britská Kolumbia. Začiatkom tohto roku vstúpil projekt do druhej fázy a kanadská konzulka v SR Di Anne Masson-Yensenová dnes v Prešove uviedla, že výška grantu na tri roky je 500 tisíc kanadských dolárov. To, akou sumou sa na jeho uskutočnení bude podieľať slovenská strana, je predmetom rokovaní.
Od decembra 2000 však už funguje Krajské centrum pre rómske otázky so sídlom v Prešove. Prišla doň na rok pracovať aj kanadská dobrovoľníčka, kultúrna antropologička Lori Shortreedová.
Koordinátor projektu Alexander Mušinka zdôraznil, že úspech závisí aj od aktivity Rómov. V osade už zriadili materskú školu, ktorá je pod štátnou správou, pre dospelých Rómov zorganizovali niekoľko kurzov a školení, vytvorili stolársku, krajčírsku a kníhviazačskú dielňu, vybudovali dva zdroje pitnej vody pre túto komunitu, zriadili ubytovňu pre 12 rodín a rovnaký počet zapojili do programu chovu domácich zvierat. V budúcnosti tam chcú dostavať kultúrno-pastoračné centrum.